GWIAZDY ŚWIATOWEGO BALETU ZATAŃCZĄ W SZCZECINIE

W tym roku Fundacja Balet w Szczecinie obchodzi 25-lecie działalności. W dniach 19-22 kwietnia do Opery na Zamku w Szczecinie przyjadą gwiazdy światowego baletu m.in. Shoko Nakamura, Wiesław Dudek, Ida Nowakowska, Viktoria Nowak, Matěj Šust. Zatańczą etiudy klasyczne i współczesne podczas finału IX Międzynarodowego Konkursu Baletowego „ZŁOTE POINTY 2016” – Międzynarodowej Gali Gwiazd Baletu, którą wyreżyseruje Paulina Andrzejewska.

W dniach 19-22 kwietnia Szczecin stanie się mecenasem światowej sztuki baletowej. W Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się IX Międzynarodowy Konkurs Baletowy „ZŁOTE POINTY”, Jubileuszowa XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego o tytuł „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce” oraz Międzynarodowa Gala Gwiazd Baletu z okazji 25-lecia działalności Fundacji Balet.

Podczas Gali wystąpią finaliści konkursu „ZŁOTE POINTY” oraz gwiazdy światowego baletu – goście i laureaci poprzednich edycji: Wiesław Dudek – pierwszy Polak, który wystąpił gościnnie z baletem Teatru Bolshoi w Moskwie w partii Oniegina w balecie „Oniegin” w choreografii J. Cranko, Shoko Nakamura – I solistka Opery Wiedeńskiej, Staatsballett w Berlinie i Opery Narodowej w Budapeszcie, Ida Nowakowska – tancerka, aktorka, jurorka 9. edycji „You can dance – Po prostu tańcz”, Viktoria Nowak – zwyciężczyni Eurowizji dla Młodych Tancerzy w 2015 roku, Monika Maciejewska, Gintautas Potockas – I soliści Teatru Wielkiego w Łodzi, Anna Sąsiadek, Matěj Šust- solista Baletu Narodowego w Pradze, Marek Ludwisiak, Stephanie Nabet, Mary Carmen Catoya i Herman Montenegro z Arts Ballet Theatre of Florida.

 

– Fundacja Balet to jeden z ważniejszych ośrodków w Polsce działających na rzecz dzieci i młodzieży artystycznie uzdolnionej. Jesteśmy także pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu baletowego „ZŁOTE POINTY” dla najlepszych absolwentów polskich i europejskich szkół baletowych. W ciągu 25 lat działalności przyznaliśmy 22 stypendia w dziedzinie muzyki, 61 w dziedzinie baletu, nagrodziliśmy 31 laureatów konkursów baletowych. Większość z nich została potem wybitnymi solistami w kraju lub zagranicą m.in.: Wiesław Dudek, Dawid i Marcin Kupińscy, Marcin Krajewski, Ida Nowakowska, Ewa Nowak. To nasz wielki sukces – mówi Maria Andrzejewska, Prezes Fundacji Balet.

Z Fundacją Balet współpracuję od kilku lat, występując w taneczno-muzycznych spektaklach bożonarodzeniowych dla dzieci: „Opowieści wigilijnej” oraz „Jasiu i Małgosi”. Jest to współpraca wyjątkowa, gdyż na scenie gram razem z 180 wychowankami Studia Taneczno-Musicalowego, kształcącego dzieci od 4 roku życia. Za każdym razem to niesamowite przeżycie patrzeć, jak maluchy „połykają bakcyla” teatru, tańcząc i grając duszki, kwiatki czy motylki, i jak wiele radości im to sprawia. Wspaniale, że są takie ośrodki jak Fundacja Balet, dzięki którym nawet tak mali artyści mogą się rozwijać – mówi Mateusz Damięcki, aktor.

– Fundacja Balet przyczyniła się do rozwoju mojej bogatej kariery artystycznej. Mogę to docenić szczególnie teraz, patrząc wstecz. Swoim występem podczas Gali Jubileuszowej chciałbym podziękować serdecznie Fundacji Balet za pomoc na początku mojej kariery. Z kolei widzom chciałbym dać występ, dzięki któremu zrelaksują się, zapomną na chwilę o codziennych problemach i dadzą się ponieść duszy – mówi Wiesław Dudek, tancerz, wieloletni I solista Staatsballet w Berlinie.

– Taniec wyraża moją miłość do muzyki i nadaje sens mojemu życiu. Dzięki niemu każdego dnia odkrywam cząstkę siebie. To będę chciała przekazać widzom podczas Gali. Mam nadzieję, że dzięki mojemu tańcowi zobaczą w sobie coś nowego i innego – mówi Viktoria Nowak, tancerka.

– Reżyserowanie jubileuszowej Gali Gwiazd Baletu to dla mnie ogromne wyróżnienie, zaszczyt i odpowiedzialność, gdyż do Opery na Zamku w Szczecinie przyjadą najwybitniejsi tancerze, którzy zatańczą dla publiczności specjalnie wybrane przez siebie, wyjątkowe etiudy klasyczne i współczesne. To będzie wieczór pełen artystycznych wzruszeń. Serdecznie wszystkich zapraszamy – mówi Paulina Andrzejewska, choreograf i reżyser.

„ZŁOTE POINTY” to jedyny międzynarodowy konkurs baletowy dla absolwentów w Polsce. W tym roku oprócz tancerzy z polskich szkół baletowych, swoich sił spróbują artyści z Węgierskiej Akademii Tańca i Konserwatorium Tańca w Pradze. Uczestnicy będą oceniani przez Międzynarodowe Jury pod przewodnictwem Ewy Głowackiej – I solistki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Po raz 23. zostanie także przyznany tytuł „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce”. W konkursie o roczne stypendium artystyczne Fundacji Balet wystartuje 11 uczniów polskich szkół baletowych.

PROGRAM IMPREZY:

 

19.04.2016

17.30 – OPERApress „Polowanie na czarownice w Europie”

19.00 – Inauguracja konkursu spektaklem baletowym Opery na Zamku w Szczecinie „Polowanie na czarownice” w choreografii Cathy Marston

 

20.04.2016

I Dzień Konkursowy – Taniec Klasyczny

12.00 – konferencja prasowa

17.00 – konkurs

 

21.04.2016

II Dzień Konkursowy – Taniec Współczesny

17.00 – konkurs

 

22.04.2016

19.00 – Finał Konkursu MIĘDZYNARODOWA GALA GWIAZD BALETU Z OKAZJI JUBILEUSZU 25-LECIA FUNDACJI BALET

 

Organizatorami konkursu są: Fundacja Balet i Opera na Zamku w Szczecinie, przy współpracy Centrum Edukacji Artystycznej i Związku Artystów Scen Polskich i Instytutu Muzyki i Tańca.

Honorowy Patronat objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Szczecina i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Więcej informacji: www.fundacjabalet.pl

Kontakt dla mediów: Joanna Owsianko, tel. 502 126 043, e-mail: j.owsianko@prplus.pl

 

Paulina Andrzejewska – tancerka, choreograf, reżyser i pedagog.

W 1999 ukończyła Państwową Szkołę Baletową im. Romana Turczynowicza w Warszawie. W 2005 uzyskała stopień magistra sztuki na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Wydział Edukacji Muzycznej, specjalność Pedagogika Baletu. Od 2003 uczy tańca współczesnego.

Współpracowała m.in. z warszawskim Teatrem Muzycznym Roma (przy musicalach „Les Misérables”, „Upiór w Operze”, „Aladyn jr” i spektaklach „Morfina”, „Berlin 4 rano”), z Teatrem Rampa („Latający cyrk Monty Pythona”), Teatrem Polonia („Klaps! 50 twarzy Greya”, „Czerwony kapturek”) i Teatrem Studio („Oniegin”), Teatrem Lalki i Aktora w Lublinie (musical „Przygody pszczółki Mai”), Teatrem Polskim w Szczecinie (spektakle muzyczne „Opera za trzy grosze”, „Bal manekinów”, „Magia obłoków”), Teatrem Muzycznym w Poznaniu („Evita”, „Jekyll & Hyde”). Jest autorką choreografii do spektakli zagranicznych m.in.: „Aladyn jr” w Teatrze Komedii Muzycznej w Petersburgu i „Tadas Blinda” w Wilnie. Obecnie pracuje nad choreografią musicalu „Jesus Christ SuperStar”, którego premiera odbędzie się W Teatrze Muzycznym w Poznaniu z okazji obchodów Chrztu Polski.

Fundacja Balet

Fundacja Balet działa od 1991 roku w Szczecinie pod kierownictwem Marii Andrzejewskiej. Współpracuje ze znanymi choreografami, tancerzami i pedagogami. Celem jest edukacja baletowa, finansowe wsparcie uzdolnionych dzieci i młodzieży oraz promowanie osiągnięć artystycznych uczniów baletu w Polsce i za granicą. Fundacja Balet od 2002 roku organizuje Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote Pointy” dla najbardziej utalentowanych absolwentów szkół baletowych oraz od 2007 roku prowadzi Studio Taneczno-Musicalowe, kształcące dzieci w wieku od 4 lat.

Leave a Reply