Przejdź do treści
tinder polska

Trójmiasto teatralne planuje na wiosnę…

Teatr Miejski im W.Gombrowicza w Gdyni na 2 kwietnia zapowiada premierę sztuki Per Olov Enquista Z życia glist w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

To nie baśń, ale poruszająca historia odsłaniająca tajemnice życia wielkiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Opowiadająca o skomplikowanych relacjach małżeńskich, obnażająca mroczne zakamarki ludzkich pragnień i pożądań, wśród których dominują niepokój i niespełniony erotyzm. Opowieść o życiu człowieka, którego przejmujące baśnie dla dzieci zna każdy, ale mało kto wie, jak fascynujące i skomplikowane było jego życie osobiste. Tajemnica. Erotyka. Trójkąt małżeński – coś, czego o Andersenie na pewno nie wiecie…

Wykonawcy to: Eugeniusz Krzysztof Kujawski, Monika Babicka, Szymon Sędrowski i Dorota Lulka.

 

W Teatrze Wybrzeże 2 kwietnia odbędzie się premiera sztuki Czyż nie dobija się koni ? Horace’a McCoya w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Ten spektakl został już przedstawiony w Aktualnościach na naszej stronie.

Na 20 maja w tym teatrze planowana jest premiera sztuki Tennessee Williams`a Noc iguany. Reżyseria: Pia Partum, scenografia: Magdalena Maciejewska, opracowanie muzyczne: Tomasz Mreńca.

Niepoprawny duszpasterz, prywatnie – amator mocnych trunków i urodzony pechowiec – przyjmuje posadę przewodnika wycieczek w Meksyku. Jego klientkami są głównie podstarzałe emerytowane nauczycielki i grupy prowadzonych przez nie nastoletnich uczennic. Jedna z nich wytrwale próbuje go uwieść. Ona i kilka innych kobiet mocno skomplikuje życie Shannona. Sztuka Tennessee Williamsa łączy w sobie respekt dla naturalnych instynktów kierujących człowiekiem z poczuciem grzechu i nieuchronnością kary. Przedstawia ludzi zawiedzionych w marzeniach, gnębionych przez frustracje, obsesje seksualne, niespełnienie.

Obsada : Dorota Androsz, Monika Chomicka-Szymaniak, Katarzyna Figura, Ewa Andrzejewska, Marzena Niczyja-Urbańska, Piotr Biedroń, Maciej Konopiński, Jakub Mróz, Andrzej Nowiński, Marek Tynda, Maciej Szemiel.

Natomiast Opera Bałtycka przeniosła z maja na 24 czerwca premierę spektaklu Izadory Weiss Tristan & Izolda.

Ze strony Opery :

Najnowszy spektakl Izadory Weiss. Klasyczna opowieść zamienia się w przejmujące widowisko taneczne, gdzie, jak zawsze u Izadory Weiss, dominują ludzkie namiętności i podziw dla człowieka walczącego z ich mroczną siłą. Fabuła znów jest tu pretekstem do wydobycia prawdy o emocjach dzięki ekspresji tancerzy znakomitego zespołu, który stoi na progu światowej kariery. Izadora Weiss nie ilustruje tu tańcem operowej wersji Wagnera, tylko kreuje swoją wizję nieszczęśliwej miłości przy pomocy romantycznej muzyki Schuberta połączonej ze współczesnymi brzmieniami Kronos Quartet. Plakat, jak w poprzednich autorskich realizacjach choreografki, jej pomysłu i starannie przez nią skomponowany, ukazuje trójkę głównych bohaterów, którzy za swoją tragiczną namiętność muszą zapłacić najwyższą cenę, ale według Izadory Weiss miłość jest tego warta.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply