Przejdź do treści
tinder polska

Małe formy w Szczecinie

Wiosna w Szczecinie od ponad 50. lat stoi pod znakiem festiwalu Kontrapunkt. Małe formy, które są coraz większe, to ogromna atrakcja dla widzów z całej Polski.

Festiwal Kontrapunkt to święto teatru i kultury w Szczecinie. Festiwal będzie trwał od 15 do 24 kwietnia. To przede wszystkim prezentacje konkursowe (poddane ocenie jurorów i publiczności), czyli Przegląd Teatrów Małych Form. To nie tylko konkurs, lecz także szereg różnorodnych propozycji: prezentacji, spotkań, wystaw, koncertów. W bogatym programie festiwalu każdy może znaleźć propozycję właśnie dla siebie, poczynając od Małego Kontrapunktu adresowanego do najmłodszych widzów, kończąc na widowisku plenerowym. Na finał Narodowy Teatr Stary z Krakowa pokaże „nie-boską komedię. WSZYSTKO POWIEM BOGU!” w reżyserii Moniki Strzępki.

Kontrapunkt 2016, 15-24 kwietnia [wkrótce szczegółowa informacja o Kontrapunkcie na naszej stronie – red.]

Oprócz Kontrapunktu zobaczymy jeszcze kilka premier w szczecińskich teatrach. Opera na Zamku po widowiskowej Traviacie zaprasza na premierowy balet Polowanie na czarownice w choreografii Cathy Marston. To spektakl z pogranicza baletu i teatru tańca pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka. Wystąpi 14 tancerzy i jedna aktorka. Muzykę na orkiestrę smyczkową i basso continuo z okresu baroku wybrano spośród dzieł takich kompozytorów jak: Antonio Vivaldi, Giuseppe Tartini, Tomaso Albinoni, Giuseppe Valentini i Henrico Albicastro.

Polowanie na czarownice, Opera na Zamku, premiera 16 kwietnia.

Natomiast w maju Opera na Zamku zaprasza na The Turn of the Screw (Dokręcanie śruby) Benjamina Brittena, pełen napięcia thriller operowy, oparty na noweli Henry’ego Jamesa, będący w światowym kanonie najwybitniejszych dzieł operowych XX wieku. Akcja toczy się w kryjącym ponure tajemnice domu, w wiktoriańskiej Anglii. Kolejne wydarzenia i muzyka niczym śruba wkręcają widzów coraz głębiej w poczucie niepewności i strachu.

The Turn of the Screw, Opera na Zamku, premiera 20 maja.

Teatr Współczesny w kwietniu zaprasza na premierę spektaklu Pawła Kamzy Spotkanie w Jerozolimie. To autorski spektakl Pawła Kamzy, inspirowany myślą i filozofią Józefa Tischnera. Ksiądz wyrusza w podróż do Jerozolimy, by na Górze Oliwnej dokończyć pisanie książki. Na swej drodze spotka postaci z przeszłości, a wraz ze wspomnieniami powrócą pytania – o miłość i zdradę, wiarę i wolność.

Spotkanie w Jerozolimie, Teatr Współczesny, premiera 9 kwietnia.

Teatr Polski proponuje premierę Matek Piotra Rowickiego. Matki to głośny tekst jednego z najciekawszych polskich współczesnych dramaturgów, wielokrotnie nagradzanego i docenionego wśród krytyków. Szalona rozprawa z mitem Matki, napisana niesamowitym językiem, pełnym groteski i specyficznego poczucia humoru. To wariacja dramaturgiczna, gdzie miesza się kultura popularna z teatrem absurdu.

Matki, Teatr Polski, premiera 30 kwietnia.

Teatr Lalek Pleciuga planuje w maju premierę spektaklu pod tytułem Nie dość blada królewna Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel w reżyserii Ewy Piotrowskiej.

Nie dość blada królewna, Teatr Lalek Pleciuga, premiera 29 maja.

 

Opr. Małgorzata Klimczak

Leave a Reply