Współpraca Teatru Żeromskiego z moskiewską sceną Gogol Center

Spektakl Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, „Samotność pól bawełnianych” Bernarda-Marie Koltèsa w reżyserii Radosława Rychcika zostanie zaprezentowany w moskiewskim Teatrze Gogol Center. – Mamy nadzieję, że to zapowiedź dalszej współpracy obu teatrów – mówi Michał Kotański, dyrektor kieleckiej sceny.

„Samotność pól bawełnianych” będzie można, prawdopodobnie, obejrzeć w Moskwie już na początku 2017 roku. Reżyserem sztuki jest niedawny laureat „Paszportu” POLITYKI Radek Rychcik. „Samotność…” od premiery w 2009 roku zjechała pół świata, a niedawno została wznowiona na Dużej Scenie Teatru. Nowością jest możliwość oglądania jej z angielskimi napisami. Najbliższe spektakle można będzie obejrzeć w maju, planowany jest wyjazd sztuki do Rio de Janeiro.

 

Niewykluczone, że po powrocie „Samotności” rosyjskie spektakle przyjadą z gościnnym występem do Kielc. W zeszłym tygodniu, w Moskwie Michał Kotański prowadził rozmowy o ewentualnej współpracy z dyrektorem Gogol Center Kiriłłem Serebrennikovem. Wymieniano dwa tytuły: „Męczenników” oraz najnowszą premierę „HamletMaszyny” w reżyserii Sierebrennikova. – O drugim z nich mówi się, że jest obecnie jednym z najbardziej kontrowersyjnych spektakli w Moskwie.

Powodzenie przedsięwzięcia zależy m.in. od możliwości finansowych. Teatr im. Stefana Żeromskiego będzie starał się o dotacje na ten cel, jest też otwarty na współpracę ze sponsorami.

Leave a Reply