TR Warszawa zaprasza przed telewizory!

W najbliższą niedzielę, 28 lutego 2016 roku o godzinie 22:45 na antenie TVP 2, w ramach „Studia Teatralnego Dwójki” wyemitowany zostanie film „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny.
„Między nami dobrze jest” to oparty na sztuce Doroty Masłowskiej, literackiego fenomenu ostatnich lat, śmieszny i poruszający portret postkomunistycznego społeczeństwa, podzielonego i żyjącego w schizofrenii, przytłoczonego ciężarem traumatycznej historii, rozdartego między narodową dumę i poczucie wstydu. Za pomocą szalonego, pełnego inwencji języka i ostrego jak brzytwa humoru Masłowska portretuje Polskę czasów transformacji, w której nuworysze, pseudoartyści i medialni celebryci spotykają się z rozczarowaną młodzieżą i żyjącymi na skraju ubóstwa ludźmi z klasy pracującej.

 

Wszyscy próbują utrzymać się na powierzchni toksycznej mieszaniny komercji, międzypokoleniowych konfliktów, katolickiego nacjonalizmu i idealizowanej tragicznej przeszłości. Film Grzegorza Jarzyny, jednego z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych, jest adaptacją głośnego przedstawienia z TR Warszawa. Akcja rozgrywa się w wirtualnej scenerii, przypominającej dziecięcy rysunek, co nadaje filmowi surrealistyczny klimat.
scenariusz i reżyseria: Grzegorz Jarzyna
autorka sztuki: Dorota Masłowska
zdjęcia: Radosław Ładczuk
scenografia: Magdalena Maciejewska
kostiumy: Magdalena Musiał
autorzy projekcji wideo: Cókierek, Pani K.3
montaż: Rafał Listopad
dźwięk: Dominika Kotarba
opracowanie muzyczne spektaklu: Piotr Domiński, Grzegorz Jarzyna
kierownictwo produkcji: Małgorzata Cichulska
występują: Aleksandra Popławska, Danuta Szaflarska, Magdalena Kuta, Maria Maj, Adam Woronowicz, Rafał Maćkowiak, Agnieszka Podsiadlik, Roma Gąsiorowska, Katarzyna Warnke, Lech Łotocki
produkcja: TR Warszawa
koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny
Film dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera „Między nami dobrze jest” odbyła się w styczniu 2015 w warszawskim kinie Muranów. Premiera światowa miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Warach 2015. Film zdobył główną nagrodę konkursową „Jantar 2015” im. Stanisława Różewicza za reżyserię dla Grzegorza Jarzyny oraz nagrodę „Jantar 2015” za główną rolę męską dla Adama Woronowicza na XXXIV Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w Koszalinie.
8 marca 2016 roku o godzinie 18:40 film „Między nami dobrze jest” zostanie pokazany na festiwalu „Pantalla Pinamar 2016”, prezentującym najnowsze argentyńskie i europejskie filmy w Pinamar, argentyńskim mieście pod Buenos Aires. Festiwal jest organizowany przez Argentine National Institute of Films and Audiovisual Arts (INCAA) oraz przez władze lokalne Pinamar.
Kaja Stępkowska

Leave a Reply