Xymena Zaniewska nie żyje

Dzisiaj, 11 lutego 2016 (ur. 4 lipca 1924), zmarła Xymena Zaniewska, wybitna polska artystka, architekt, scenografka, projektantka mody, producentka. Rozległość talentu bowiem i niepospolita energia Xymeny Zaniewskiej-Chwedczuk sprawiła, że jej dorobek jest zaiste imponujący. Przypominamy go sobie dzięki cudownym i gustownie dobranym ilustracjom, będącym jądrem albumu „Xymena”, wydanego staraniem Wydawnictwa Bernardinuum. Ale przypominamy sobie także dzięki napisanemu z talentem i pasją (jak wszystko, co wyszło spod jej ręki) tekstowi, z którego wygląda osobowość artystki, organizatorki, animatorki, nawet bizneswomen i sprawczyni ważnych kulturalnych przedsięwzięć.

To za jej sprawą powstała cała nowa gałąź polskie scenografii, czyli scenografia telewizyjna, a „przy okazji” przepastne magazyny dekoracji i kostiumów, szytych na potrzeby spektakli i widowisk rozrywkowych, kształtowała się finezja twórczości plastycznej wykorzystującej oko kamery. Razem z Adamem Hanuszkiewiczem budowali wielkość Teatru Telewizji (bagatela, co tydzień 5-6 premier!), a potem towarzyszyła jego poszukiwaniom w teatrze żywego planu.

Pracowała najczęściej w duecie ze swoim drugim mężem Mariuszem Chwedczukiem, znakomitym scenografem, i w parze tworzyli fantazyjne tło niejednego spektaklu teatralnego czy operowego, w Polsce i w Niemczech.

Tydzień temu w Instytucie Teatralnym odbyła się promocja jej znakomitej książki „Xymena – zapiski i rysunki”.

Żegnamy ja z wielkim żalem.

Polska sekcja  Międzynardowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych

Leave a Reply