Talar w Soho

Jeszcze dzisiaj (16 stycznia o godz. 19.30) i jutro można zobaczyć spektakl „Śmierć w starych dekoracjach” wg Tadeusza Różewicza z udziałem HENRYKA TALARA.

Wczoraj odbyła się warszawska premiera tego wyjątkowego spektaklu, przygotowanego z okazji jubileuszu artystycznego wybitnego artysty przez Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Przeniesienie tego spektaklu dużej sceny w Częstochowie do wnętrza sali Studia Teatralnego Koło w warszawskim centrum Soho zaowocowało niemal nowym spektaklem – kameralność tej realizacji przedstawienia sprawiła, że kontakt z artystami stał się możliwy na wyciągnięcie ręki. Tak więc nie zważając na śnieg i (ewentualną) dujawicę przybywajcie do Soho na Mińską 23, żeby spotkać się z tym, zachwycającym przedstawieniem w reżyserii Igora Gorzkowskiego i wielka rola HENRYKA TALARA.

 

Po premierze w Częstochowie pisał Tomasz Miłkowski:

„To spektakl gęsty od znaczeń, emocjonalny, intensywnie dialogujący ze współczesnością, z człowiekiem prawdziwym, w którym wrażliwość emocjonalna, czujność intelektualna i zmysłowość walczą na przewagi. Są w tym spektaklu sceny zdumiewająco wzruszające (cała sekwencja z matką graną subtelnie przez Cecylię Putro), ale są także cudownie zabawne, o bezinteresownym dowcipie, a przede wszystkim jest Różewicz mniej znany, wspaniały obserwator codzienności, komentator spraw zwykłych, nastrojów przelotnych, zdarzeń drobnych, przez które prześwietla się ludzki los. Reżyser i adaptator, Igor Gorzkowski, z precyzją zegarmistrza zmontował z rozmaitych fragmentów i refleksów poezji Różewicza malowidło wędrówki człowieka przez życie z wiecznym poczuciem nienasycenia.

Talar wydobywa z postaci Bohatera/ Poety dziesiątki nastrojów, stanów emocjonalnych, namiętności i znużenia, okruchów dobra, ale także irytacji, słowem unika pułapki jednoznaczności. Raczej stawia pytania niż sugeruje odpowiedzi. Wielka rola”.

Leave a Reply