AKTORKI. PORTRETY – nowa książka Łukasza Maciejewskiego

Nadchodzi czas premiery wydawniczej nowej książki Łukasza Maciejewskiego, kontynuacji „Aktorek. Spotkań”. To będzie międzypokoleniowe spotkanie na aktorskim, kobiecym szczycie, jakiego chyba dawno nie było. 3 listopada o godz. 19.00 w warszawskim kinie „Atlantic” w promocji „Portretów” wezmą udział bohaterki obu tomów.
Swój udział w wieczorze promocyjnym zapowiedziały: Iga Cembrzyńska, Anna Nehrebecka, Grażyna Szapołowska, Małgorzata Zajączkowska, Jolanta Fraszyńska, Magdalena Zawadzka, Bożena Dykiel, Emilia Krakowska, Marzena Trybała, Ewa Dałkowska, Barbara Krafftówna, Marta Lipińska, Zofia Kucówna, Anna Romantowska oraz – z dużym prawdopodobieństwem – Ewa Błaszczyk i Stanisława Celińska.

Prowadzenie: Remigiusz Grzela.

Pani Krystyna Janda przyjedzie na promocję książki w Muzeum Kinematografii w Łodzi (8 grudnbia) , a Dorota Segda i Anna Radwan wezmą udział w promocji „Aktorek. Portretów” w Krakowie.

***
Aktorki. Portrety to czternaście niezapomnianych spotkań z wielkimi diwami sceny i ekranu. W rozmowach z Łukaszem Maciejewskim najwybitniejsze polskie aktorki zdradzają kulisy swojej kariery, dzielą się trzymanymi dotąd w tajemnicy wspomnieniami, szczerze opowiadają o wzlotach i upadkach.

Książka to zapis niepublikowanych wcześniej, wyjątkowych rozmów, jakie Łukasz Maciejewski przeprowadził z każdą z bohaterek. To także niezwykłe świadectwo siły i charyzmy wspaniałych, inspirujących kobiet, które wywalczyły sobie miejsce w zdominowanym przez mężczyzn świecie teatru i kina.

„Połykam jedną historię po drugiej, jak kolejne części świetnego filmu w odcinkach. W każdej inna bohaterka, inne losy, inny sposób narracji, ale to jedna opowieść – która zagarnia mnie i nie wypuszcza do ostatniego swojego słowa”.

Danuta Stenka

„Łukasz kocha artystów i jest dla nich czuły. Chciałabym, żeby ktoś tak o mnie kiedyś napisał, tak za mną biegał i tak mnie wspominał, jak Łukasz Maciejewski . Zazdroszczę bohaterkom. Bardzo”.

Iza Kuna

***
Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Autor cenionych książek (Przygoda myśli, Aktorki. Spotkania, Wszystko jest lekko dziwne, Flirtując z życiem), stały współpracownik kilkunastu czasopism, ekspert PISF i telewizji HBO Europe oraz stały komentator Tygodnika Kulturalnego w TVP Kultura. Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: m.in. statuetki „Uskrzydlony”, „Dziennikarskiej Weny” oraz „Złotej Róży” za „nową jakość w krytyce filmowej”.

Leave a Reply