Rozdroże 2015

W dniach 24.10 – 10.11. 2015 Fundacja Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zorganizują w Warszawie po raz 22 Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji „Rozdroże 2015”. Spektakle będą się odbywać w CSW Zamek Ujazdowski, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz w Klubie Stodoła.

 

Interdyscyplinarny, autorski festiwal Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji. „Rozdroże” (organizowany corocznie od 1994 r.) prezentuje wartościowe, nowatorskie spektakle z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Do udziału w festiwalu zapraszani są wybitni (lecz nieznani w Polsce) artyści z zagranicy (każdego roku z innego kraju). Dzieła artystów z zagranicy konfrontowane są z pracami artystów polskich działających w tym samym obszarze poszukiwań.

W ciągu 21 lat na festiwalu wystąpili artyści z 16 krajów, w tym tak wybitni, jak: Teatr Tańca Piny Bausch z Niemiec, performerka i wokalistka Meredith Monk ze Stanów Zjednoczonych, czy tancerz Kazuo Ohno z Japonii. W imprezach festiwalu wzięło udział ok. 50 tysięcy widzów.

Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią artyści z Wielkiej Brytanii i z Polski. Pokazana zostanie twórczość dwóch zespołów tańca współczesnego tworzących spektakle łączące taniec, muzykę i rozbudowaną warstwę wizualną oraz dwóch teatrów eksperymentujących z obrazem i przestrzenią: słynnego zespołu „Company Wayne McGregor” z Londynu i „Warszawskiego Teatru Tańca” oraz cenionego Teatru „Stan’s Cafe” z Birmingham i obchodzącego jubileusz teatru „Scena Plastyczna” KUL z Lublina. Pokazom spektakli będą towarzyszyć prelekcje i spotkania z artystami.

W CSW Zamek Ujazdowski 24.10 odbędzie się prelekcja Emily Wienfield o twórczości wybitnego choreografa brytyjskiego Wayne’a McGregora, dyrektora zespołu „Company Wayne McGregor”. Artysta zyskał międzynarodowe uznanie za choreografie wymagające od tancerzy najwyższych umiejętności, a także za nowatorskie spektakle łączące taniec, muzykę i sztuki wizualne z nowoczesnymi technologiami oraz korzystające z badań naukowych.

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej 25.10 wystąpi światowej sławy brytyjski zespół tańca współczesnego „Company Wayne McGregor” z Londynu. Grupa pokaże widowisko taneczne pt. FAR. Międzynarodowy zespół tańczy na tle ruchomego ekranu, który pokrywają elektroniczne obrazy. Spektakl inspirowany jest odkryciami Wieku Oświecenia, który jako pierwszy zakwestionował rozumienie ciała. W rytm sugestywnej muzyki Bena Frosta, dziesięciu doskonałych tancerzy konfrontuje współczesną wrażliwość z uczuciami i zmysłowością właściwymi dla wieku XVIII. Pokaz ww. spektaklu odbywa się także w ramach VII Dni Sztuki Tańca organizowanych przez Teatr Wielki – Operę Narodową. Po występie odbędzie się spotkanie artystów z widzami. Zespół „Company Wayne McGregor” będzie gościł w Polsce po raz pierwszy.

W CSW Zamek Ujazdowski 27.10 odbędzie się prelekcja Jamesa Yarkera, dyrektora teatru „Stan’s Cafe” o jego twórczości. Teatr został założony przez Graeme’a Rose i Jamesa Yarkera, który jest reżyserem większości jego spektakli. Zespół skupia artystów różnych dziedzin sztuki tworzących spektakle wykorzystujące różne formy teatru i sztuk wizualnych. Od lat zajmuje jedno z czołowych miejsc na scenie brytyjskiego teatru poszukującego.

W dniach 28,29 i 30.10 w Klubie „Stodoła” teatr „Stan’s Cafe” z Birmingham 5-krotnie pokaże spektakl pt. The Cleansing of Constance Brown (Wymazywanie Constance Brown). Widzowie tego oryginalnego przedstawienia stają przed zadaniem zrekonstruowania relacji między postaciami, których działania obserwują w mikroscenach rozgrywających się w wąskim, długim korytarzu. Akcja spektaklu przypomina film. Kalejdoskop obrazów przypomina zdarzenia codzienne lub relacje telewizyjne z publicznych lub osobistych katastrof. Pierwszego dnia występów odbędzie się spotkanie artystów z widzami. Teatr „Stan’s Cafe” będzie gościł w Polsce po raz pierwszy.

W dniach 5 i 6.11 w CSW Zamek Ujazdowski „Warszawski Teatr Tańca” kierowany przez Aleksandrę Dziurosz 2-krotnie zaprezentuje prapremierowe multimedialne zdarzenie sceniczne pt. Kolarz. Niepowtarzalne zderzenie z czasoprzestrzenią łączące taniec, dźwięk i obraz. Na oczach widzów toczy się gra, w której biorą udział uczestnicy scenicznego zdarzenia, z których każdy działa według indywidualnego planu. Po pierwszym występie artyści spotkają się z widzami.

W CSW Zamek Ujazdowski w dniach 9 i 10.11 wystąpi obchodzący 45-lecie działalności teatr „Scena Plastyczna” KUL z Lublina kierowany przez Leszka Mądzika. Ten ceniony teatr wizualny 4-krotnie pokaże autorski spektakl pt. „Lustro” inspirowany prozą i życiem Brunona Schulza. Leszek Mądzik tworzy teatr o całkowicie oryginalnej formie. Pozbawione fabuły spektakle silnie działają na wyobraźnię widzów. Składają się z sekwencji wysmakowanych obrazów, które tworzy ruch przedmiotów i ciał aktorów traktowanych w sposób rzeźbiarski. Po drugim występie artyści spotkają się z widzami.

 

Więcej – www.csw.art.pl

Leave a Reply