„Nasza klasa” w Helsingborgu

W Miejskim Teatrze w Helsingborgu, w sobotę 19 września 2015 roku, odbędzie się premiera „Naszej klasy” Tadeusza Słobodzianka. Spektakl wyreżyseruje Anja Susa.

Miejski Teatr w Helsinborgu jest jednym z najbardziej znanych i największych teatrów w Szwecji. W latach 40-tych reżyserował tu Ingmar Bergman.

To druga premiera „Naszej klasy” w Szwecji. Spektakl wystawiony w Teatrze Galeasen (reżyseria Natalia Ringler) zwyciężył w kategorii „teatr” i został nominowany do nagrody kulturalnej roku szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter.

 

„Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka to najczęściej obecnie wystawiana na świecie polska sztuka. Od prapremiery w londyńskim National Theatre w 2009 r. sztuka była grana w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (w Filadelfii, Waszyngtonie, Minnesocie, Los Angeles, Pittsburgu, Chicago), Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Japonii, Brazylii, Szwecji, Izraelu, na Węgrzech, Litwie, i Danii. Polska premiera sztuki odbyła się w Teatrze na Woli w reżyserii Ondreja Spišaka, który za ten spektakl został nagrodzony Feliksem Warszawskim 2011. W 2012 r. budapesztańska „Nasza klasa” w reżyserii Gabra Mate otrzymała Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy spektakl sezonu na Węgrzech, w Tokio zdobyła Wielką Nagrodę Teatralną Yomiuri za najlepszy spektakl 2013, na Litwie nagrodę krytyków za najlepsze przedstawienie sezonu, a Yana Ross za reżyserię spektaklu w Wilnie zdobyła tytuł reżysera sezonu. Spektakl w Cameri otrzymał Izraelską Nagrodę Teatralną dla najlepszej wystawionej sztuki zagranicznej. Przygotowywane są kolejne realizacje – w Paryżu, Sydney, Mińsku, Sarajewie i Moskwie.

 

Link do strony spektaklu: http://www.helsingborgsstadsteater.se/sasongen-20152016/var-klass/

 

 

 

 

Leave a Reply