Kaliskie puste pianina

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zaprasza w październiku na premierę Miasta pustych pianin w reżyserii Leny Frankiewicz. Tekst, konsultacje dramaturgiczne: Mateusz Pakuła, muzyka: Kamil Pater, scenografia: Marcin Chlanda, kostiumy: Arek Ślesiński.

Opis sztuki ze strony teatru:

„Zapraszamy do Miasta Pustych Pianin – krainy całkowicie fantastycznej, w której jednak rozpoznają Państwo znajome elementy.

Miejsce akcji – las, może dżungla, wielka sala koncertowa czy też muzyczna biblioteka.

Czas – taki, w którym rynek skolonizował zarówno rozrywkę, jak i sztukę.

Akcja – pełna zwrotów, czasem groźnych i niespodziewanych.

W tym Mieście spotkacie Księżniczkę i Rosomaka – dwójkę włóczęgów bez pamięci i tożsamości, dwa uciekające Pianina, które okażą się być dezerterami z konsumpcyjnego społeczeństwa. Spotkacie też trzy inne Pianina, które by uciec odwagi nie mają, grają zatem muzykę podszytą upiornym kompromisem. Będą tam też prorocy – oświecone Muchomory, no i przede wszystkim zła Czarownica ukrywająca się niekiedy pod postacią Białej Wiedźmy, wraz z jej budzącym noise’owy (hałaśliwy) postrach Pianobotem.

W tej całkowicie fantastycznej krainie, choć niebezpiecznie, na pewno będzie bajecznie.

Antynuda, autoparodia i przede wszystkim zabawa, która tylko jeśli może to ożywa i w powietrze wysadza wszystko co spetryfikowane – to hasła klucze do tej fantastycznej opowieści muzycznej.

Partytura po wielkim muzycznym archiwum dryfuje jednak z prędkością ponaddźwiękową i w pewnym momencie pytania, które postawicie sobie na początku – o wzajemne relacje i interwencje między kulturą niską a wysoką, o to czy lepiej jest być człowiekiem czy instrumentem, zejdą na plan dalszy, a w ich miejsce pojawią się inne: KIEDY OSTATNI RAZ ŚPIEWAŁEŚ I TAŃCZYŁEŚ?”

Jeśli do tego dodam – dla niezorientowanych – że kiedyś Kalisz słynął na całym świecie z powodu produkowanych pianin (Fibiger, Calisia), to znajomy wątek dla kaliskich widzów będzie jasny.

Obsada: Natasza Aleksandrowitch, Zbigniew Antoniewicz, Agnieszka Dzięcielska, Michał Grzybowski, Dawid Lipiński, Wojciech Masacz, Maja Wachowska, Michał Wierzbicki, Lech Wierzbowski, Tomasz Ratajczak – akompaniament.

Premiera zaplanowana jest na 17 października.

Opr. Ewa Sośnicka – Wojciechowska

Leave a Reply