Opowieść o człowieku i Winobranie w Zielonej Górze

4 września 2015 r. Lubuski Teatr w Zielonej Górze wystawi prapremierę kolejnego spektaklu autorstwa i w reżyserii Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (PiK). Ten duet twórców związanych z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy od 1996 roku, w którym wystawili dotychczas takie przedstawienia jak „Sami” (2008), „Pracapospolita” (2010) czy „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” – którego tekst powstał w 2013 roku jako pierwszy z cyklu opowieści wiejskich. W tym samym roku PiK wystawił go na deskach legnickiego teatru. PiK otrzymał nagrodę za najlepszy tekst dramatyczny w konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a spektakl zdobył liczne nagrody na festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu (za tekst, inscenizację, role, scenografię).

Zielonogórska inscenizacja Gdy przyjdzie sen –Tragedia miłosna to druga część w tak zwanej trylogii OPOWIEŚCI WIEJSKICH. Opowieści o człowieku poprzez pryzmat wsi. Konfrontacja jednostki ze społecznością. Pierwsza cześć czyli Droga śliska od traw opowiadała o złu, druga to opowieść o miłości, a trzecia będzie skupiała się na rodzinie.Scenariusz, reżyseria, ruch sceniczny: Paweł Wolak i Katarzyna Dworak (PiK), scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda, muzyka: Jacek Hałas, wykonanie:Zespół Aktorski, projekcje multimedialne: Adrianna Dziadyk.

Ta prapremiera otworzy Winobraniowe Spotkania Teatralne, które potrwają do 14 września. Wystąpią teatry takie, jak : A Tu Teatr, Teatr im. S. Jaracza z Łodzi, Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp., Teatr Capitol z W-wy, czy, z dwoma spektaklami, Dnipropietrowski Ukraiński Akademicki Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. Szewczenki z Dnipropietrowska.

Opr. Ewa Sośnicka -Wojciechowska

Leave a Reply