Malabar Hotel w Studiu

11 września w Teatrze Studio pierwsza premiera nowego sezonu – ĆWICZENIA STYLISTYCZNE Raymonda Queneau. Autor między innymi kultowej powieści Zazie dans le metro uczynił miasto najważniejszą postacią swoich utworów. W Ćwiczeniach stylistycznych opowiada Paryż na 100 sposobów, przetwarzając opis przypadkowo zaobserwowanego zdarzenia. Około południa w autobusie linii S młody mężczyzna krzyczy na współpasażera, zarzucając mu umyślne potrącenie. Dwie godziny później ten sam mężczyzna spotyka się z przyjacielem przed dworcem Saint-Lazare. Prosta historia zostaje poddana stylistycznej obróbce. Autor, posługując się różnymi konwencjami, pozwala nam spojrzeć na zdarzenie z nieskończonej liczby perspektyw.

Sprawozdawczo. Antyfrasycznie. Tęczowo. Niefrasobliwie. Homoteleutycznie. Oficjalnolistownie. Półsłówkowo. Smakowo. Wzrokowo. Rystykalnie.
Utwór francuskiego pisarza staje się pretekstem do formalnych poszukiwań – teatralnej zabawy, w której wyobraźnia przekracza granice prawdopodobieństwa. Z energią i częste absurdalnym wręcz humorem udajemy się w niezwykłą i zaskakującą podróż do świata Raymonda Queneau. Spróbujemy przywołać klimat Paryża lat czterdziestych dwudziestego wieku z jego pięknem, brzydotą, artystycznymi ambicjami i absurdem codziennego życia ulicy.

 

PRZEKŁAD Jan Gondowicz

REŻYSERIA Maria Żynel

SCENOGRAFIA I KOSTIUMY Maria Żynel i Marcin Bikowski

LALKI Marcin Bikowski

MUZYKA Rafał Rozmus

WSPÓŁPRACA DRAMATURGICZNA Marcin Bartnikowski

KONSULTACJA CHOREOGRAFICZNA Anna Godowska

Koprodukcja z Teatrem Malabar Hotel.
Spektakl realizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa
Spektakl realizowany w ramach Stypendium Młoda Polska przyznanego Marii Żynel

Leave a Reply