Sierpień w teatrze ze „Skrzypkiem na dachu”

Dla zapalonych teatromanów, którzy nie mogą doczekać się nowego sezonu teatralnego Teatr Żydowski przygotował miłą niespodziankę. Od 14 do 16 sierpnia, w weekend poprzedzający start Festiwalu Singera, wystawiany będzie światowej sławy musical „Skrzypek na dachu”, który swoją warstwą muzyczną jak i tematem zawierającym humanistyczne przesłanie przemawia do publiczności na całym świecie. Kolejne spektakle 25 i 26 września.

Za kanwę libretta posłużyła powieść Szołema Alejchema Dzieje Tewjego Mleczarza. Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej, gdzie obok siebie żyją dwie społeczności – żydowska i rosyjska, które starają się nie wchodzić sobie w drogę. Historyczne tło akcji nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej.

Tytułowy Tewje jest ubogim mleczarzem, którego celem jest wydanie pięciu córek za mąż. One jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków opartych na miłości. Tewje raz po raz staje przed wyborem, co jest ważniejsze: życie zgodnie z tradycją czy szczęście córek. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

 

Terminy: 14, 15, 16 sierpnia (godz. 18.00)

Kolejne spektakle: 25, 26 września (godz. 18.00)

Reżyseria i choreografia: Jan Szurmiej
Scenografia: Wojciech Jankowiak
Kostiumy: Marta Hubka

Muzyka: Jerry Bock
Kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska
Przygotowanie wokalne: Małgorzata Hauszild

Obsada: Zespół Teatru Żydowskiego

Czas trwania: 3h 20min (z przerwą)

Bilety: 70-80 zł

 

Więcej informacji na stronie: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/skrzypek-na-dachu

Leave a Reply