WYJĄTKOWA 28. ULICA

Rozpoczyna się 28. ULICA, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie, 9-12 lipca 2015

Festiwal ULICA zdążył już przyzwyczaić swoją publiczność do spektakularnych widowisk w Rynku Głównym, do tłumów oglądających i do kolorowych postaci, które wtapiają się w pejzaż Krakowa. Tym razem poza wspaniałymi spektaklami ulicznymi, zaplanowanych jest kilka atrakcji dodatkowych!

 

Tegoroczna edycja pod hasłem „Klaun, boski pomazaniec” poświęcona będzie klaunadzie. Z tej okazji zostanie wydana książka pod takim właśnie tytułem, która omawia w formie obszernego szkicu, najważniejsze aspekty tej sztuki. Wydawnictwo bogate będzie w piękną ikonografię oraz niepublikowane dotąd zdjęcia.

Podczas całego festiwalu, od 9 do12 lipca, w kinie Pod Baranami, prezentowane będą filmy o klaunach, połączone z prelekcjami filmoznawców – Tadeusza Lubelskiego, Pauliny Gorlewskiej i Patrycji Włodek. Zobaczymy dzieła znakomitych reżyserów, którzy upodobali sobie postać klauna i uczynili go bohaterem swoich filmów – Federico Fellini’ego, Pierre’a Etaixa, Charlie’ego Chaplina. Pokazy uświetnione zostaną spotkaniami z wybitnymi gośćmi – legendami sztuki klaunady – Leo Bassim i Jango Edwardsem.

Na widzów, którzy poza spektaklami na ulicy, chcieliby zobaczyć przedstawienia bardziej kameralne, czekać będzie scena przy ul. Kanoniczej. W Teatrze Zależnym, codziennie, o godz. 16.00, będzie można zobaczyć współczesnych klaunów – „polskich błaznów”: znakomite komedie w wykonaniu Teatru Mumerus, Izy Kały i Teatru Satyry Zielona Mrówa.

Wstęp na wszystkie imprezy bezpłatny. Zaproszenia można odbierać od 1 do 8 lipca w Teatrze KTO oraz w czasie trwania festiwalu (9-12 lipca), w punkcie informacyjnym w Rynku Głównym.

Zapraszamy!

Leave a Reply