GRAND PRIX KOLYADA-PLAYS 2015 w JEKATERYNBURGU DLA „LEKCJI MIŁOŚCI”

Nikolaj Kolada, twporca festiwalu29 czerwca zakończył się IX Międzynarodowy Teatralny Festiwal Współczesnej Dramaturgii Kolyada-Plays. Najlepszym spektaklem festiwalu zostały „Lekcje miłości” Iriny Waśkowskiej w reżyserii Rafała Sabary z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Spośród 25 konkursowych spektakli w wykonaniu zespołów z Rosji, Serbii, Kazachstanu i Mołdawii prestiżowym Grand Prix jurorzy uhonorowali łódzką realizację na podstawie sztuki młodej rosyjskiej dramatopisarki uralskiej – Iriny Waśkowskiej.

 

„Lekcje miłości” zaprezentowano dwukrotnie 24 czerwca, na scenie Teatru Młodego Widza w Jekaterynburgu. W spektaklach udział wzięli: Milena Lisiecka, Matylda Paszczenko, Agnieszka Skrzypczak i Marek Kałużyński. 12 osobowy zespół Teatru, niezbędny do realizacji przedstawień, wrócił już z Rosji w miniony piątek, a wspaniałą nowinę o Grand Prix przekazała tłumaczka sztuki i promotorka młodych rosyjskich dramaturgów – Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Udział w festiwalu organizowanym przez jednego z najsłynniejszych współczesnych dramaturgów rosyjskich – Nikołaja Koladę – był dla nas zaszczytem. Jesteśmy pod wrażeniem świetnej organizacji, wysokiego poziomu artystycznego, a przede wszystkim, niepowtarzalnej atmosfery i gościnności.

Dziękujemy organizatorom Kolyada-Plays oraz wszystkim, którzy wspierali nas w przygotowaniach. Wyjazd spektaklu „Lekcje miłości” do Rosji był możliwy dzięki współpracy z culture.pl. Podczas festiwalu promowano również Województwo Łódzkie.

Pokazy „Lekcji miłości” w Jekaterynburgu były ostatnimi prezentacjami Teatru im. S. Jaracza w Łodzi w sezonie 2014/2015. Drodzy koledzy, gratulujemy!

Anna Królikowska

 

Leave a Reply