Koršunovas reżyseruje “Naszą klasę”

Litwin Oskaras Koršunovas reżyseruje „Naszą klasę” Tadeusza Słobodzianka w Norweskim Teatrze Narodowym w Oslo. Premiera spektaklu 5 września 2015.

Kto jest bez winy?

Pewnego letniego dnia 1941 roku w małym mieście Jedwabne połowa obywateli została zamordowana przez pozostałych. Setki Żydów zapędzono do stodoły, pod którą podłożono ogień.

 

Punktem wyjścia „Naszej klasy” jest prawdziwe wydarzenie. Śledzimy losy kolegów z klasy – Żydów i Polaków od lat dwudziestych, poprzez okupację sowiecką i niemiecką aż do czasów po upadku Muru Berlińskiego. Co dzieje się gdy narodowość, religia i ideologia stają się ważniejsze niż przyjaźń? Kiedy przyjaciel staje się wrogiem? To opowieść o przyjaźni i niegodziwości, o polskiej i europejskiej historii ostatnich kilkudziesięciu lat i wreszcie: opowieść o nas samych.

W tym roku mija siedemdziesiąt lat od wyzwolenia. W „Naszej klasie” dramatopisarz Tadeusz Słobodzianek pokazuje uwikłanie Polaków w okrucieństwa drugiej wojny światowej. Litewski reżyser Oskaras Koršunovas będzie próbował odpowiedzieć na kilka fundamentalnych pytań, które stawia „Nasza klasa”. Czy okrucieństwo czai się w każdym z nas? Co Ty byś zrobił na miejscu bohaterów?

Oskaras Koršunovas to jeden z najciekawszych współczesnych reżyserów. Wystawia m. in.: na Litwie, w Rosji, Szwecji i Norwegii. Zdobywca wielu nagród za reżyserię (m.in.: First Fringe i Herald Angels w Edynburgu, Europe Theatre Prize for New Realities, nagrody na Festiwalu „Kontakt” w Toruniu, nagrody dla najlepszego reżysera sezonu w Norwegii i na Litwie). Więcej na stronie: http://www.okt.lt/en/artists/oskaras-kor%C5%A1unovas/

Przekład: Agnes Banach

Scenografia: Gintaro Makarevičiaus

Kompozytor: Gintaras Sodeika

Obsada

Dora: Hanne Skille Reitan

Zocha: Marika Enstad

Rachelka, later Marianna: Ingjerd Egeberg

Jakub Katz: Emil Johnsen

Rysiek: Jan Gunnar Røise

Menachem: Øystein Røger

Zygmunt: Kai Remlov

Heniek: Sigurd Myhre

Władek: Per Egil Aske

Abram: Erik Hivju

Str. spektaklu:http://www.nationaltheatret.no/Klassen+vC3%A5r.b7C_wRvYXj.ips

Na podstawie materiałów Norweskiego Teatru Narodowego

Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka to najczęściej obecnie wystawiana na świecie polska sztuka. Od prapremiery w londyńskim National Theatre w 2009 r. sztuka była grana w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (w Filadelfii, Waszyngtonie, Minnesocie, Los Angeles, Pittsburgu, Chicago), Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Japonii, Brazylii, Szwecji, Izraelu, na Węgrzech, Litwie, i Danii. Polska premiera sztuki odbyła się w Teatrze na Woli w reżyserii Ondreja Spišaka, który za ten spektakl został nagrodzony Feliksem Warszawskim 2011. W 2012 r. budapesztańska „Nasza klasa” w reżyserii Gabra Mate otrzymała Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy spektakl sezonu na Węgrzech, w Tokio zdobyła Wielką Nagrodę Teatralną Yomiuri za najlepszy spektakl 2013, na Litwie nagrodę krytyków za najlepsze przedstawienie sezonu, a Yana Ross za reżyserię spektaklu w Wilnie zdobyła tytuł reżysera sezonu.

Leave a Reply