Teatr w ”innej sytuacji”. W Bydgoszczy od 24 maja.

24 maja 2015 w Miejskim Centrum Kultury i teatrze Polskim w Bydgoszczy rozpocznie się 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego INNE SYTUACJE. Jedynej tego typu imprezy w Bydgoszczy, stanowiącej miejsce dla zetknięcia się z teatrem tworzącym tytułowe „inne sytuacje” na scenie. Na wtorkowej konferencji prasowej ujawniono ostateczny program festiwalu.

 

Staramy się by festiwal był inny, nie tylko z nazwy, ale i pod kątem programu. Zapraszamy zespoły rozwijające i poszerzające obraz współczesnego teatru” – mówił dyrektor artystyczny IS, Andrzej Stróż. Festiwal przedstawia panoramę teatru zjawiskowego, poszukującego, akcentującego przede wszystkim obecność człowieka – aktora na scenie, uznającego ciało za podstawowe narzędzie aktorskie. Na Innych Sytuacjach pokazywany jest teatr daleki od źle pojmowanej „widowiskowości”, teatr unikający epatowania nowinkami technicznymi. Teatr tworzący tytułową „inną sytuację” na scenie i – mamy nadzieję – w sercach widzów. „Chodzi nam o to, by raczej pytać niż odpowiadać” – dodał Stróż.

Nowością wprowadzoną od tej edycji, jest zapraszanie jednej sceny, jako grupy wiodącej, budującej oś programu. W tym roku zaproszony został Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice. Scena, która swoją bezkompromisowością i poszukiwaniami wpisała się bardzo mocno w obraz współczesnego teatru.

Zgodziliśmy się przyjechać na Inne Sytuacje, dlatego że zaproponowano nam coś innego, niż tylko zwykłe odegranie spektaklu. Będziemy w Bydgoszczy na zasadzie rezydencji – poza spektaklem pokażemy wystawę fotogramów, filmy o Gardzienicach, przeprowadzimy warsztaty i wykłady” – mówił na konferencji Mariusz Gołaj, aktor i współtwórca OPT Gardzienice. Teatr pokaże w Bydgoszczy dwa maratony – grane w jednym ciągu spektakle „Ifigenia w A.” i „Oratorium pytyjskie”. Podczas warsztatów festiwalowych, Gardzienice chcą skoncentrować się na trzech zjawiskach budujących teatr: „Muzyczność, wzajemność i cheironomia, zjawisko teatralne ze stariżytnego Egiptu i Grecji – te tematy nas interesują” mówił Gołaj.

Na bydgoskim festiwalu pojawią się w tym roku głównie sceny, zajmujące się badaniem wzajemnych relacji słowa i ruchu, teatry tańca i gestu. Będą nimi słowacko-grecki RootlessRoot, polsko-walijski duet teatr Chorea—Earthfall Dance oraz gwiazda festiwalu, belgijska grupa Ultima Vez. Program uzupełniają te spektakle teatru lalek Figurentheater oraz koncerty. M.in. grupy Matragona grającej na archaicznych instrumentach.

Festiwal otworzy wielkie widowisko plenerowe „Ślepcyteatru K.T.O. wg Jose Saramago, które bezpłatnie będzie można obejrzeć na bydgoskim rynku.

Tegoroczne Inne Sytuacje będą też pointą dla nieformalnej akademii teatralnej „Sytuacja Teatr”, która z powodzeniem odbywała się w MCK przez ostatni rok” – mówiła Ewa Stołowska-Piątek z pracowni teatru MCK Bydgoszcz. W warstwie edukacyjnej prócz warsztatów i wykładów, zaplanowano też warsztaty dla młodych krytyków teatralnych oraz Filmlab – otwarty na czas festiwalu przestrzeń gdzie na video można będzie obejrzeć filmy dokumentalne o teatrze poszukującym.

Festiwal odbędzie się w Bydgoszczy, w dniach 24-29 maja. Poprzedzające go warsztaty OPT Gardzienice rozpoczną się już 22 maja.

Leave a Reply