HIROSHIMA SALON

PERFORMANCE JAPOŃSKIEJ ARTYSTKI SACHIKO HARA W TEATRZE POWSZECHNYM W WARSZAWIE

12 kwietnia, godz. 19.30, Scena Mała

Performance „Hiroshima salon” Sachiko Hara, nawiązuje do dwóch tragicznych wydarzeń. Pierwsze to zrzucenie bomby atomowej „Little Boy” na Hiroshimę w 1945 r. Drugie, to katastrofa elektrowni jądrowej w Fukushimie (porównywana do tej z Czarnobyla), 66 lat po wojennej zagładzie.
Hara prowadzi interaktywną grę z różnymi formami performatywnymi: od tańca butoh, przez cooking show aż po karaoke. Wykorzystuje też video-wywiady z ludźmi na temat pamięci o katastrofie i stereotypów dotyczących Japonii. Osobista opowieść – zainspirowana pierwszą podróżą Hary do Warszawy, miasta również dotkniętego traumatyczną historią wojenną – zderza kody popkulturowe z wymiarem totalnej zagłady i bada współczesną wrażliwość.

Performance zostanie poprzedzony czytaniem tekstu „Little boy, big Taifoon” Hisashiego Inoue
w reżyserii Łukasza Chotkowskiego w wykonaniu: Aleksandry Bożek, Karoliny Adamczyk, Michała Czachora i Mateusza Łasowskiego.

 

Obecnie „Hiroshima salon” jest prezentowana w Hannoverze, a wcześniejsze pokazy odbywały się m.in. w Tokio, Hiroshimie, Berlinie i Hamburgu.

Sachiko Hara – japońska aktorka, performerka, pracująca na stałe w Niemczech. Współpracowała z najwybitniejszymi reżyserami niemieckimi, m.in.: René Polleschem, Nicolasem Stemannem, Karin Beier oraz wielokrotnie z Christophem Schlingensiefem.

Opieka nad projektem: Łukasz Chotkowski

Partner projektu: Goethe Institut

Performance „Hiroshima salon” prezentowany będzie w ramach bloku tematycznego Teatru Powszechnego: „MIASTO. MIĘDZY UTOPIĄ A ROZCZAROWANIEM”.

Leave a Reply