KOLACJA DLA GŁUPCA po raz 800!

Dzisiaj, 19 marca 2015, w warszawskim  Teatrze Ateneum zobaczymy sławną komedię/farse Francisa Vebera Kolacja dla głupca w reżyserii Wojciecha Adamczyka z udziałem Piotra Fronczewskiego (Pierre Brochant) i Krzysztofa Tyńca (Francois Pignon) po raz osiemsetny! Premiera Kolacji miała miejsce 11 maja 2001 i od tego czasu sztuka cieszy się nieodmiennie wielkim powodzeniem Początkowo w roli pana Pignot występował Wojciech Pszoniak).

Na czym polega fenomen tego sukcesu? Na pewno wielka to zasługa aktorów, ale i nieodmiennej, a często niedocenianej, potrzeby śmiechu – publiczność chce nie tylko przeżywać wielkie uniesienia, ale i bawić się bez nadmiernie głębokich powodów. Ateneum na tę potrzebę potrafiło celnie odpowiedzieć.

Pierre Brochant jest bogatym wydawcą i człowiekiem sukcesu. We wtorkowe wieczory ze swoimi kolegami urządza tytułowe „kolacje dla głupca” – konkursy, na które każdy z nich musi przyprowadzić wyjątkowego nieudacznika. Kiedy Brochant poznaje mało rozgarniętego księgowego z ministerstwa finansów, wydaje mu się, że wygraną na kolejnej kolacji ma już w kieszeni. Przypadek spowoduje, że sprawy przybiorą niekorzystny dla niego obrót.

 

Czas trwania spektaklu: 2 godz. 10 min.

 

 

Leave a Reply