Kasaba Arghya „The Mahabharata”

W poniedziałek, 9 lutego o godz. 19.00, w sali kinowo-widowiskowej MCK w Bydgoszczy „Mahabharata”, spektakl oparty na jednym z dwóch głównych hinduistycznych poematów epickich.

„Mahabharata” to opowieść o życiu, miłości i władzy. Spektakl w większości bez słów, z kilkoma zaledwie spajającymi całość zdaniami z języku angielskim i sanskrycie. Narracja poprzez ruch wybudowana została przez fuzję tradycyjnych form tańca indyjskiego, takich jak Katakhali, Bharatnatyam, Kathak, i tradycyjnych form teatralnych, takich jak Kutiyattam i Yakshagana. Opowiadanie osadzone jest w muzycznej bazie, jaką stanowi muzyka indyjska i rytm. Reżyseria: Manish Mitra.

 

Kasba Arghya to grupa teatralna z Kalkuty. Kieruje nią Manish Mitra. Arghya w swojej pracy skupia się na elementach ludowych i tradycji Indii, które w procesie rozwoju nowego języka teatralnego stają się jego integralną częścią. Arghya to nieustające poszukiwanie korzeni kultury. Podstawową bazą do pracy aktorów jest intensywny trening Kathakali Kutiyattam i Kalari payattu. Przez te sztuki grupa stara się zrozumieć ciało i rozwinąć nowy rodzaj fizycznej, ruchowej narracji.

Leave a Reply