Rzeźnia w Ateneum

7 lutego w warszawskim Ateneum premiera RZEŹNI Sławomira Mrożka w reżyserii Artura Tyszkiewicza. Na scenie zobaczymy: Emilię Komarnicką, Magdalenę Zawadzką, Piotra Fronczewskiego, Henryka Łapińskiego, Tomasza Schuchardta i Dariusza Wnuka.

Mrożek nie lubił awangardy w sztuce, bo uważał, że wywracając zmurszałe porządki stawia przy okazji wszystko na głowie. Kojarzyła mu się też z rewolucją społeczną, która robiła to samo, tylko z większym i gorszym skutkiem.

Protestował przeciw temu choćby w słynnym „Tangu”. Miarka się jednak całkiem przebrała, kiedy zetknął się na Zachodzie z działalnością agresywnej grupy artystów austriackich zajmujących się między innymi publicznym okaleczaniem siebie i bezbronnych zwierząt. Napisał „Rzeźnię”, gorzką komedię o artystach i rzeźnikach oraz o młodym skrzypku, który z miłości do muzyki i pewnej panienki uruchamia lawinę nieprawdopodobnych konsekwencji. Mocny wieczór w towarzystwie największego skrzypka wszech czasów Nicola Paganiniego tudzież świeżej wątróbki.

 

Leave a Reply