Przejdź do treści

Opole: Aleksandra i jej Alicja

W opolskim Teatrze im Jana Kochanowskiego trwają próby inscenizacji słynnego dzieła Lewisa Carrolla Alicja po drugiej stronie lustra. Premiera 17 stycznia. Reżyseruje znana aktorka, Aleksandra Konieczna – z pochodzenia Opolanka – która jest też autorką adaptacji.

Alicja w Krainie Czarów – utwór angielskiego wykładowcy matematyki Charlesa Litwidge’a Dodgsona (pseudonim Lewis Carroll) opublikowany został 4 lipca 1865. Książka zachowuje absurdalną logikę snu, jest wypełniona satyrycznymi aluzjami do przyjaciół i wrogów Dodgsona, parodiami szkolnych wierszyków, których uczyły się w XIX wieku brytyjskie dzieci, zawiera także odniesienia lingwistyczne i matematyczne.

Kontynuacją Alicji jest Po drugiej stronie lustra. Utwór jest trudny do sklasyfikowania. Maciej Słomczyński pisze w przedmowie do Alicji w swoim tłumaczeniu, że „jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych”.

Inscenizacja, którą w opolskim teatrze zaczęła przygotowywać Aleksandra Konieczna będzie adresowana wyłącznie do dorosłych widzów. – Alicja po drugiej stronie lustra to adaptacja obu części dzieła. To opowieść o panicznym i samotnym locie w „króliczą norę”. O tym, czym jest ona, dla nas dorosłych. I o tym, co jest na końcu tego lotu. O tym, że trzeba „dać się wylecieć”, jak mówi Czerwona Królowa, by stać się nową…. mam nadzieję… nie gorszą… osobą – mówi Aleksandra Konieczna. Alicję zagra Judyta Paradzińska. Czerwoną Królową będzie Grażyna Misiorowska.
Aleksandra Konieczna jest znaną aktorką teatralną, filmową i telewizyjną. Do liceum chodziła w Prudniku. W 1988 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Pracowała w stolicy w Teatrze Współczesnym, Teatrze Dramatycznym, a od 2000 roku związana jest z TR Warszawa. Wyreżyserowała m.in.: Tlen Iwana Wyrypajewa (TR Warszawa 2004), Helene S. Moniki Powalisz (TR Warszawa 2006), Imieniny Marka Modzelewskiego (Teatr Narodowy 2006), I nie było już nikogo Agathy Christie (Teatr Narodowy 2011), Kobietę z zapałkami (Teatr Narodowy 2012). Ogłoszenie! Teatr im. Jana Kochanowskiego poszukuje statysty, Afroamerykanina do spektaklu Alicja po drugiej stronie lustra w reżyserii Aleksandry Koniecznej: „Poszukujemy kobiety lub mężczyzny w wieku od 18 do 40 l.”

A na 31 stycznia teatr przygotowuje premierę Muzeum Niewinności Orhana Pamuka [na zdj.] – prapremiera tej sztuki miała miejsce podczas Istanbul Theatre Festival 4 czerwca 2014. Reżyseria, scenariusz: Emre Koyuncuoglu, scenografia i kolekcje: Yasemin Nur, muzyka: Cigdem Borucu Erdogan.

Spektakl inspirowany powieścią Muzeum niewinności Orhana Pamuka i albumem Niewinność przedmiotów. Z opolskimi aktorami przygotowała go turecka reżyser Emre Koyuncuoglu i jej współpracownicy. Będzie to osobista wypowiedź artystyczna sięgająca zarówno do mitów dzieciństwa Pamuka, jak i prywatnych wspomnień. Obsada : Izabela Gwizdak, Judyta Paradzińska, Ewa Wyszomirska, Sylwia Zmitrowicz, Mirosław Bednarek, Maciej Namysło, Krzysztof Wrona.

Opr.Ewa Sośnicka -Wojciechowska

Leave a Reply