WŁODEK PAWLIK na 6. edycji Festiwalu „Era Schaeffera – 8 i Pół Dekady Schaeffera”

6. Festiwal Era Schaeffera organizowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA odbędzie się 21 listopada 2014 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Tegoroczna edycja zbiega się w czasie z 85. urodzinami profesora Bogusława Schaeffera. Poza głównym wydarzeniem multimedialnym (21.11) towarzyszyć jej będzie spotkanie z  prof. Richardem Demarco, które odbędzie się 19 listopada o godz. 14.00 w Akademii Teatralnej (sala estradowa)

 

W 6. edycji Ery Schaeffera wezmą udział: muzycyWłodek Pawlik, Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon, Jorgos Skolias, Bronek Duży, Urszula Bereźnicka Pniak, Piotr Pniak, The White Kites, aktorzy – Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza , Sean Palmer oraz tancerz Witek Jurewicz.

Era Schaeffera jest energetycznym widowiskiem multimedialnym z elementami performance, na które składa się większość elementów twórczości Bogusława Schaeffera. Jest interaktywną i audiowizualną przestrzenią teatralną, taneczną i muzyczną, która pulsuje dramaturgicznym i muzycznym rytmem, za każdym razem ukazując dzieła Mistrza w ich różnych kontekstach. Festiwal jest otwarciem artystycznego świata Schaeffera na artystów, na miasto i jego mieszkańców. Po pięciu edycjach śmiało można powiedzieć, że Era Schaeffera wpisała się już na stałe w cykl wydarzeń kulturalnych Warszawy.

Era Schaeffera to gala improwizacji, spotkania twórców muzyki, teatru, plastyki, tańca, wpisane w zastosowaną w widowisku technikę collage. To festiwal wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem, to przede wszystkim hołd dla sztuki. Poprzez twórczą wymianę energii, najśmielsze kombinacje i połączenia chcemy odczytywać i odkrywać dzieła Schaeffera na wielu różnych płaszczyznach – mówi Maciej Sobociński, reżyser Ery Schaeffera

————–

BOGUSŁAW SCHAEFFER, urodzony w 1929, roku to najchętniej wystawiany polski autor spośród żyjących pisarzy, kompozytor, grafik, teoretyk, krytyk, twórca ponad 17 książek, 400 kompozycji muzycznych, 40 dramatów, w tym głośnych: „Scenariusz dla trzech aktorów”, „Kwartet dla czterech aktorów” czy „Tutam”, jeden z czołowych i najoryginalniejszych twórców w dziejach kultury. Człowiek orkiestra i człowiek orkiestry, współczesny Leonardo Da Vinci, który zwykł mawiać o sobie: „Wbrew temu, co się o mnie sądzi, nie mam intencji elitarnych. I żałuję, że tak mało eksperymentuję, choć oczywiście zdarzało mi się napisać stuminutowy utwór na skrzypce solo”.

Fenomen Schaeffera tkwi w wielowymiarowości interdyscyplinarnych i niekonwencjonalnych działań artystycznych, ale również w jego niewyczerpanej inwencji twórczej. Jego dokonania są olbrzymie i wciąż nieocenione, on sam zaś, jest skromny i wrażliwy. Twórczość Schaeffera jest szczególnie szanowana zagranicą, a dzięki kolejnym edycjom festiwalu coraz częściej trafia także do szerokiego grona odbiorców w kraju. Ideą Ery Schaeffera jest promocja twórczości Mistrza, Profesora Bogusława Schaeffera, a jednym z ważniejszych jego założeń – swobodna wymiana artystycznej myśli.

W tym roku organizatorzy rozszerzyli festiwal o imprezy towarzyszące, które uświetnią 85 te urodziny Prof. Schaeffera . Oficjalnie Era Schaeffera zagości jeszcze raz w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. To nobilitujące miejsce z pewnością wzmocni i podkreśli artystyczną rangę Bogusława Schaeffera na polskiej mapie kulturalnej. W ubiegłym roku warszawska publiczność została zaproszona do Kina Iluzjon na projekcję filmu niemego z 1917 roku, pt. „Tajemnica pokoju 100” w reżyserii Aleksandra Hertz’a z akompaniamentem na żywo w wykonaniu Michała Urbaniaka do muzyki Schaeffera.

—————–

TWÓRCY I OBSADA 6. edycji „ERY SCHAEFFERA 8 I PÓŁ DEKADY SCHAEFFERA”:

 

MUZYCY: Włodek Pawlik, Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon, Jorgos Skolias, Bronek Duży , Urszula Bereźnicka Pniak , Piotr Pniak, zespół The White Kites

AKTORZY: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza , Sean Palmer

TANCERZ: Witek Jurewicz

SCENARIUSZ I REŻYSERIA : Maciej Sobociński

REALIZACJA I PRODUKCJA: Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA

———-

Więcej na http://www.aureaporta.eu/ i na FB Fundacja Aurea Porta

Bilety: www.polin.pl

Leave a Reply