„Dziady” – Transmisja przedstawienia Teatru Nowego w Poznaniu

Poetycka wizja słowiańskich obrzędów kultu zmarłych w popkulturowej inscenizacji Radosława Rychcika w TVP Kultura 31 października, godz. 19:05

„Historia ludzkości to historia mediów: od prasy, radia i TV, przez Internet, po sieci społecznościowe. Nasza przeszłość i pamięć są już na zawsze od nich zależne, tożsame z nimi. Każde z nich mówi innym językiem. Dziady też trzeba dziś wymówić – i usłyszeć – inaczej. Bo Dziady to teatr i magia w służbie integracji i tolerancji. Głos w kwestii rasizmu i zniesienia podziałów: na czarne i białe, dobre i złe, pana i niewolnika. Ten teatr nie obiecuje prawdy, lecz gwarantuje, że tu się kłamie – w intencji wzruszenia i doświadczenia oczyszczającej wspólnoty widowiska.” – tak tłumaczy swój wybór sztuki sam reżyser spektaklu, Radosław Rychcik.

 

Ten młody twórca, który dał się już poznać jako zbuntowany i eksperymentujący z formą artysta i tym razem znalazł efektowną, choć nieoczywistą koncepcję inscenizacyjną dla Dziadów. Przeniósł poetycką wizję słowiańskich obrzędów kultu zmarłych w realia amerykańskiej popkultury, nadając w ten sposób dziełu Mickiewicza uniwersalny wymiar opowieści o buncie wobec zła i walce o wolność. Teatr Nowy w Poznaniu od 40 lat należy do czołowych polskich teatrów. W ostatnim czasie, pod dyrekcją Piotra Kruszczyńskiego, jest miejscem, w którym pracują reżyserzy młodszego pokolenia.

Reżyseria: Radosław Rychcik

Scenografia i kostiumy: Anna Maria Karczmarska

Muzyka, Multimedia: Michał Lis, Piotr Lis

Występują: Gabriela Frycz, Oksana Hamerska, Anna Mierzwa, Julia Rybakowska, Maria Rybarczyk, Marta Szumieł, Martyna Zaremba, Grzegorz Gołaszewski, Michał Kocurek, Mirosław Kropielnicki, Mateusz Ławrynowicz, Andrzej Niemyt, Tomasz Nosinski, Bartosz Nowicki (Gościnnie), Mariusz Puchalski, Maciej Zabielski (Gościnnie), Mariusz Zaniewski oraz statyści.

Produkcja: Teatr Nowy, Poznań.

Emisja 31 października, godz. 19:05, TVP Kultura

 

 

Leave a Reply