2. Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu – Debiuty – „Strzała Północy 2014” Debiutanci i mistrzow

Już po raz drugi twórcy debiutujący w dziedzinie monodramu – aktorzy, reżyserzy, dramatopisarze, w tym roku także tancerze czy choreografowie – walczyć będą w Koszalinie o statuetkę „Strzała Północy” oraz Nagrodę Publiczności. Na trzech festiwalowych scenach: w Teatrze Propozycji Dialog, który jest głównym organizatorem 2. Koszalińskich Ogólnopolskich Dni Monodramu – Debiuty – „Strzała Północy 2014”, w Centrum Kultury 105 oraz w Pałacu Młodzieży zaprezentowane zostanie sześć spektakli konkursowych oraz cztery pozakonkursowe.

Dzień otwarcia festiwalu (9 października, początek prezentacji godz.19) będzie konfrontacją młodzieńczej sztuki z dojrzałym aktorstwem. Jako pierwsza na scenie „Dialogu” wystąpi koszalińska licealistka Maja Wolska, której spektakl „Sztuka chodzenia” zdobył Grand Prix ostatniego słupskiego festiwalu „Sam na Scenie”. Po niej zaś, w Pokazie Mistrzowskim spektakl „Mój trup” zaprezentuje Bogusław Kierc. Ten znakomity aktor jest też bohaterem książki Tomasza Miłkowskiego „Zakochany pielgrzym. Samogry Bogusława Kierca”, której promocja zakończy pierwszy festiwalowy wieczór. Spotkanie poprowadzi Wiesław Geras, z inicjatywy którego wrocławski oddział Towarzystwa Kultury Teatralnej wydaje znakomitą „Czarną serię z Hamletem”, w której „Zakochany pielgrzym” jest najnowsza pozycją.

 

Piątkowe prezentacje (10 października) w samo południe otworzy drugi spektakl pozakonkursowy, a będzie to „Matka Mejra i jej dzieci” w wykonaniu Caryl Swift, angielskiej aktorki związanej od wielu lat z teatrem Rondo w Słupsku. Było to najlepsze przedstawienie 27. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora w 2012 roku.

O godz. 17 natomiast rozpoczną się prezentacje spektakli podlegających ocenie publiczności, a także jurorów, którymi w tym roku są: wspomniany już Wiesław Geras, szefowa poznańskiego Polskiego Teatru Tańca Ewa Wycichowska oraz pomysłodawca i dyrektor „Strzała Północy” Marek Kołowski.

Pierwszym konkursowym spektaklem będzie „Jest jak jest” w wykonaniu Agnieszki Różańskiej (Fundacja Sceny na Piętrze „Tespis” z Poznania). O godz. 18.30, w CK 105 rozpocznie się monodram „Matka Polska terrorystka”, w wykonaniu Anetę Todorczuk-Perchuć z Warszawy, zaś o godz. 20, znowu na scenie „Dialogu” z „Szynelem nr 5” wystąpi Nina Czerkies reprezentująca teatr „Dzień Śmierci Mozarta” w Warszawie.

Trzeci dzień festiwalu otworzy kolejny spektakl pozakonkursowy; w Pałacu Młodzieży, w szkolnym przedstawieniu zatytułowanym „Pucybut”, wystąpi student Wydziału Aktorskiego krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Kamil Mróz. Jego debiutancki monodram jest także reżyserskim debiutem Aleksandry Skorupy, studentki Wydziału Reżyserii tejże uczelni. O godz. 17, znowu na głównej festiwalowej scenie w „Dialogu”, rozpoczną się prezentacje konkursowych spektakli a będą to najpierw dwa wydarzenia baletowe rekomendowane jako solo taneczne – „Motyl” w wykonaniu Anny Ochman z Fundacji FURU w Warszawie oraz „La la la la la” w wykonaniu Magdaleny Widłak. Obie tancerki są zarazem autorkami choreografii w obu przedstawieniach.

Cały konkurs zakończy „Novecento”, w którym zobaczymy Mateusza Olszewskiego, absolwenta łódzkiej PWSFTviT, a obecnie studenta Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.

W sobotę (11 października), o godzinie 20 poznamy laureatów: wyłonionego przez jurorów zdobywcę „Strzały Północy” (autorką przyznawanej po raz drugi statuetki jest łódzka artystka Maria Hempel-Dyblik) oraz wskazanego przez widzów na kartach do głosowania zdobywcę Nagrody Publiczności. Także spośród głosujących widzów wylosowany zostanie adresat przygotowanej przez organizatorów nagrody.

Wstęp na wszystkie spektakle Dni Monodramu jest bezpłatny, za okazaniem Karty Widza, którą można otrzymać w siedzibie Teatru Propozycji Dialog” (ul. Grodzka 3 – Domek Kata). Jest to zarazem karta do głosowania na najlepszy spektakl festiwalu.

MAŁGORZATA KOŁOWSKA

Leave a Reply