Lubelskie konfrontacje

W Teatrze im. Julisza Osterwy trwają próby do premiery spektaklu Seks jednej nocy Woody`ego Allena. Termin premiery to 29 listopada 2014 r. Reżyserem spektaklu jest Paweł Aigner, a na scenie zagrają: Halszka Lehman, Marta Lewdoń, Lidia Olszak, Przemysław Gąsiorowicz, Janusz Łagodziński, Krzyszof Olchawa, Marta Sroka i Paweł Kos.

A w Teatrze Lalki i Aktora im H.Ch. Andersena odbyła się 13 września premiera spektaklu dla dzieci od lat 2 – Bucik Kopciuszka w reżyserii Katarzyny Kawalec. Scenografia i kostiumy Areta Puchalska, muzyka Radosław Bolewski. Występują Ilona Zgiet i Bartosz Siwek. „Twórcy skupili się na jednym z symboli baśni o Kopciuszku – pantofelku, i wokół niego budują całą gamę plastycznych obrazów. Pantofelek jest jedynym śladem, dzięki któremu Książę będzie mógł odnaleźć ukochaną.

 

Nasze przedstawienie to zbiór obrazów i sytuacji o tropieniu przeróżnych śladów i zostawiniu ich, np. śladów butów, opon, kocich łapek, a także rysowaniu ich tam, gdzie spotkało nas coś dobrego, interesującego. Filarem przedstawienia jest zabawa przedmiotami, odkrywanie ich nowych znaczeń i funkcji.

Następna premiera w tym teatrze planowana jest na 13 grudnia, a będą to Muminki.

Tymczasem w lubelskim Centrum Kultury w dniach 9-19 października odbędą się XIX Międzynarodowe Konfrontacje Teatralne. Program tegorocznych Konfrontacji proponuje widzom trzy nurty: kolektyw/Rumunia/tożsamość. Jak piszą kuratorzy festiwalu – „gościmy w Lublinie jedne z najciekawszych artystycznych kolektywów na świecie: niemiecki kobiecy kolektyw She She Pop (znakomite uczennice Giessen), brytyjsko-iemiecką grupę Gob squaw, Zespół Berlin z Antwerpii oraz filadelfijski kolektyw Pig Iron, znany już publiczności lubelskiej, która miała okazję obserwować ich rozwój artystyczny w ciągu ostatnich kilkunastu lat”. Widzowie festiwalu będą mogli obejrzeć rumuńskie sztuki performatywne i wizualne oraz wystawę rysunków rumuńskiego artysty, a w ten rumuński nurt wpisze się również Teatr im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha ze spektaklem Nie czekajcie Gianiny Cärbunariu i Szymona Bogacza. Zaplanowano wiele debat, m.in. na temat tożsamości społecznej, politycznej, kulturowej i seksualnej. Program festiwalu zawiera też mocno rozbudowane Kino Konfrontacji, co się nieco kłóci z jego tytułem, ale może usprawiedliwia taki kształt programu miejsce wydarzenia, czyli Centrum Kultury w Lublinie.

Ewa Sośnicka -Wojciechowska

Leave a Reply