Jeleniogórskie spotkania i Norwidowisko

W Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze od 27 września odbywają się XLIV Jeleniogórskie Spotkania Teatralne, które potrwają do 5 października. Oto, co pisze teatr o swoim wydarzeniu: „Dzięki Spotkaniom – w ciągu czterdziestu czterech edycji – ten niewielki ośrodek, jakim jest Jelenia Góra, odwiedzili najwybitniejsi polscy artyści ze świata teatru. Gościł tu, między innymi, Teatr Narodowy z Mickiewiczem i Beniowskim, Teatr Pantomimy Henryka Tomaszewskiego ze wszystkimi swoimi wielkimi widowiskami, Polski Teatr Tańca Conrada Drzewieckiego i później – Ewy Wycichowskiej, a także autorski Teatr Józefa Szajny. Wśród aktorów wymieńmy takie legendy jak Kalinę Jędrusik, Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego czy Janusza Gajosa.

Dla naszego teatru Spotkania są okazją do skonfrontowania własnych propozycji repertuarowych z tym, co proponują inne polskie teatry dramatyczne. Publiczność jeleniogórska z entuzjazmem oczekuje na przełom września i października i intensywnie uczestniczy w Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych, o czym świadczą wypełnione niemal do ostatniego miejsca widownie Dużej Sceny i Sceny Studyjnej”. W ramach XLIV JST odbędzie się ZLOT NOVECENTO, czyli prezentacje monodramu Alessandro Baricco Novecento w wykonaniu czterech aktorów. Zlot współorganizowany jest przez WROSTJA.

24 września 2013 roku, w rocznicę urodzin Poety, 40 lat i tydzień po premierze Pierścienia Wielkiej Damy, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida zainaugurował Norwidowisko – cykl imprez poświęconych Patronowi. 24 września minęła 193 rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji o godz. 19,00 na Scenie Studyjnej Maja Barełkowska i Piotr Cyrwus zaprezentowali Promethidiona Norwida oraz przeczytali Miłość czystą u kąpieli morskich w reżyserii Jolanty Denejko. Na zakończenie wieczoru fragmenty przypowieści Epimenides interpretował Olgierd Łukaszewicz.

Zwieńczeniem obchodów Norwidowskich będzie premiera Pierścienia Wielkiej Damy w reżyserii Piotra Jędrzejasa, która zaplanowana jest na 29 listopada 2014 r.

Opr. Ewa Sośnicka -Wojciechowska

Leave a Reply