Stanisława Celińska ma Norwida

W dniu urodzin Cypriana Norwida, 24 września, na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono doroczne Nagrody Norwida, już po raz 13. ufundowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nagrody otrzymują artyści z Mazowsza, którzy przyczyniają się do wzrostu rangi tego region- w dziedzinie teatru triumfowała Stanisława Celińska..

JERZY MAKSYMIUK – dyrygent, kompozytor, pianista – odebrał statuetkę „Dzieło życia”: To nagroda bardzo ważna. Dodaje otuchy, że to, co robiłem ma znaczenie. Norwid powiedział, że piękno wyzwala pracę, a praca staje się szczęściem, bo praca powoduje, że wszystkie wartości nabierają sensu, nabierają powietrza i ulatują w górę jak anioły, zmartwychwstają – mówił dziennikarzom w środę wieczorem Maksymiuk, tuż przed wręczeniem nagrody.

 

Kapituła Nagrody podkreśliła, że Maksymiuk jest „artystą niekonwencjonalnym, założycielem i wieloletnim dyrektorem Polskiej Orkiestry Kameralnej, którą doprowadził na szczyty perfekcji wykonawczej”. W poprzednich latach laureatami „Dzieła życia” byli Erwin Axer, Jan Ekier, Tadeusz Konwicki, Andrzej Łapicki, Wiesław Michnikowski, Andrzej Sadowski, Danuta Szaflarska i Antoni Wit. Rok temu nagrodę tę otrzymała Julia Hartwig.

Podczas gali wręczono również Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii „dzieło lub kreacja 2013 roku”, przyznawane w czterech dziedzinach sztuki: literatury, muzyki, sztuk plastyczny i teatru.

W dziedzinie literatury nagrodę otrzymał Janusz Drzewucki za tom wierszy Dwanaście dni, w dziedzinie muzyki Anna Jędrychowska za „doprowadzenie do uzyskania Złotego Certyfikatu Profesjonalnego UTW w 2013 roku przez Warszawski Uniwersytet Trzeciego Wieku im. F. Chopina – w dziesięciolecie istnienia placówki”, w dziedzinie sztuk plastycznych Grzegorz Moryciński za wystawę retrospektywną Lustra ciszy. Malarstwo i poezja Grzegorza Morycińskiego w Muzeum Literatury w Warszawie.

W dziedzinie teatru nagrodę otrzymała STANISŁAWA CELIŃSKA za rolę Jacqueline Bonbon w Kabarecie Warszawskim w Nowym Teatrze w Warszawie oraz za płytę Nowa Warszawa. „Wspaniała aktorka teatralna, filmowa oraz estradowa, która z wyczuciem i ogromną pasją kreuje role pierwszoplanowe i epizody, wcielając się zarówno w postaci komediowe, jak i wewnętrznie skupione, pełne prostoty, przytłoczone metafizyką” – uzasadniała werdykt kapituła, pod przewodnictwem prof. Lecha Śliwonika, w której skład wchodzili Dorota Buchwald, Tomasz Grochoczyński, Jacek Kopciński, Wojciech Majcherek, Tomasz Miłkowski, Benedykt Pszczółkowski i Jacek Wakar. Do Nagrody kapituła nominowała również Jarosława Gajewskiego za rolę Papkina w Zemście w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie i Ryszarda Peryta za scenariusz i reżyserię spektaklu Odprawa posłów greckich również w Teatrze Polskim w Warszawie.

Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznawane są przez samorząd województwa mazowieckiego od 2001 roku. Kandydatów zgłaszają związki twórcze, uczelnie, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje działające na Mazowszu. Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymują statuetkę, dyplom oraz 20 tys. zł., w przypadku kategorii „dzieło życia” jest to 25 tys. zł. Nagrody wręczał marszałek województwa Adam Struzik w towarzystwie członków kapituły nagród.

Leave a Reply