Premiera filmu dokumentalnego CELEBRATION

Instytut Kultury Miejskiej i Teatr Dada von Bzdülöw zapraszają na premierę filmu dokumentalnego Celebration w reżyserii Michała Popczyka, ktora odbędzie się 2 października 2014 o godzinie 19.00 w siedzibie Instytutu (ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk). Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane w grudniu 2012 roku w trakcie prób do przedstawienia Celebration, czyli koniec. I jeszcze raz! zamykającego jubileusz XX-lecie Teatru Dada.

 

W przygotowaniach do spektaklu uczestniczyło 21 osób, m.in. Mikołaj Trzaska, Paweł Szamburski, Izabela Chlewińska, Dominika Knapik, Filip Szatarski, Radek Hewelt, Dawid Lorenc, Ula Zerek i Tatiana Kamieniecka, czyli ci, którzy w ostatnich latach współtworzyli przedstawienia Teatru Dada.

Film Celebration śledzi i pokazuje kulisy realizacji przedstawienia. Swoisty bałagan i emocje przedpremierowe łączą się z radością spotkania w tak dużym zespole. Role są rozdane, powstaje choreografia, muzyka rodzi się z improwizacji. Dokument przetykany jest opowieścią o Teatrze Dada i o jego założycielach. Opowiadają współtwórcy teatru. Każdy z nich odcisnął wyraźne piętno swoich artystycznych poszukiwań na kształcie kolejnych przedstawień Teatru Dada. Każdy z nich ma do Teatru Dada odmienny stosunek, inaczej komentuje swoje spotkanie z filozofią Teatru prowadzonego przez Katarzynę Chmielewską i Leszka Bzdyla.

Zazwyczaj przy okazji okrągłej rocznicy powstają dokumenty lekko pomnikowe. Film Michała Popczyka przesycony jest ironią. Ironia ta sprawia, że praca nad jubileuszową fetą XX-lecia Teatru Dada wydaje się jedynie żartobliwym i dadaistycznie nieskoordynowanym spotkaniem pewnej formacji artystycznej, której przyświeca idea wolności twórczej i swoista myśl, którą można opisać zdaniem z książki Życie przed sobą Romain Gary’ego:

„Ja nie robię swojego życia na bóstwo”

 

 

Celebration

scenariusz i reżyseria:
Michał Popczyk
Irena Siedlar

 

współpraca:
Magdalena Hajdysz

 

zdjęcia:
Michał Popczyk
Mateusz Sendrowicz

 

montaż:
Irena Siedlar

dźwięk:
Piotr Pastuszak

 

światło:
Łukasz Proch

 

wystąpili:

Leszek Bzdyl
Izabela Chlewińska
Katarzyna Chmielewska
Helena Ganjalyan-Pisarek
Radek Hewelt
Magda Jędra
Tatiana Kamieniecka
Dawid Lorenc

Dominika Knapik
Michał Kołodziej
Katarzyna Piątek
Maciej Salamon 
Anna Steller
Paweł Szamburski
Filip Szatarski
Mikołaj Trzaska
Marek Tynda
Olo Walicki
Patryk Zakrocki
Hubert Zemler
Ula Zerek

 

operatorzy kamer realizacji spektaklu Celebration:
Grzegorz Dolecki
Michał Popczyk
Krzysztof Wojtczyk
Mateusz Sendrowicz

 

produkcja:
Instytut Kultury Miejskiej

Leave a Reply