Szalone Dni Muzyki 2014

Od 26 do28 września 2014 roku w Warszawie odbędzie się po raz piąty La Folle Journée – festiwal Szalone Dni Muzyki, popularyzujący muzykę klasyczną. Tym razem organizatorzy przybliżą polskiej publiczności muzykę amerykańską XX w. W ciągu 3 dni w TW-ON i przed Teatrem Wielkim odbędzie się 55 koncertów, na których wystąpi ok. 1000 artystów.

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Réalisations et d’Études Artistiques à Nantes (C.R.E.A.). Festiwal po raz pierwszy odbył się we francuskim Nantes w 1995 roku. Wkrótce potem jego coroczne edycje przeniosły się do Portugalii, Hiszpanii, Japonii, Brazylii i Polski.

 

Poprzednie warszawskie edycje Szalonych Dni Muzyki poświęcone były muzyce Chopina (2010), Brahmsa, Mahlera, Liszta, Straussa i Szymanowskiego (2011), muzyce rosyjskiej (2012) oraz muzyce francuskiej i hiszpańskiej (2013).

W tym roku usłyszymy melodie znane i lubiane, przeboje filmowe i  fragmenty musicali, a wszystko to w wykonaniu znakomitych artystów, ale i uczniów polskich szkół muzycznych. W programie utwory legendarnych kompozytorów amerykańskich: Gershwina, Bernsteina czy Coplanda, jak i twórców emigracyjnych, którzy znaczną część życia spędzili w USA, m.in. Rachmaninowa, Korngolda, Dvořáka.

Na festiwalu będą grane także soundtracki do światowych produkcji filmowych filmów takich jak: Gwiezdne Wojny, Różowa Pantera, Lista Schindlera, Pearl Harbor czy Indiana Jones.
Dla miłośników bajek przygotowano koncert z projekcją filmów animowanych Walta Disneya.

Podczas Szalonych Dni Muzyki nie zabraknie również amerykańskiej muzyki popularnej. Będzie też okazja posłuchać standardów jazzowych czy ragtime’ów Joplina oraz wziąć udział w jam session.

Kilka razy zabrzmi Błękitna Rapsodia Gershwina i kultowy musical Bernsteina West Side Story, a stylistyczny przekrój muzyki amerykańskiej pokaże koncert jazzu tradycyjnego pt. Od Ragtime’u do Swingu.

Na czas tego niezwykłego maratonu muzycznego sale Teatru Wielkiego nazwano tematycznie. I tak Sala Moniuszki, największa spośród pomieszczeń Teatru, nazywać się będzie Manhattan. Sale Redutowe zmieniły nazwę na Hollywood, natomiast Sala Młynarskiego na… Dziki Zachód. Z okazji Festiwalu do użytku włączono też tak zwane Zascenie, piękną przestrzeń znajdującą się za sceną główną Opery Narodowej. Jej nowa nazwa to Harlem.

Namiot przy Placu Teatralnym, w którym odbywać się będą między innymi koncerty młodych wykonawców, zatytułowano Matrix.

Podczas Festiwalu zagrają artyści zarówno z Polski, jak i różnych zakątków świata. Pierwszego dnia będzie okazja posłuchać znakomitego zespołu jazzowego z USA Gordon Goodwin Trio. Szalone Dni Muzyki stwarzają też możliwość prezentacji młodych talentów. Wystąpią najlepsi uczniowie dziesięciu szkół muzycznych, m.in. z Bydgoszczy, Gdańska, Częstochowy, Lublina i Warszawy.

W programie Festiwalu znajdują się również koncerty przeznaczone dla najmłodszych. Specjalnie dla dzieci do drugiego roku życia oraz dla maluchów w wieku od dwóch do pięciu lat przygotowane zostały koncerty z cyklu Smykofonia: Dixieland i Smykofonia w Ameryce.

Tegoroczne Szalone Dni Muzyki oferują również wydarzenia o charakterze edukacyjnym: znane już z ubiegłego roku, Spotkanie z instrumentami, a także nowość – Meeting „Amerykańska edukacja muzyczna…” z udziałem osób znających oświatę amerykańską z własnego doświadczenia.

Festiwal poprzedza Akcja Labirynt – cykl trzymiesięcznych warsztatów upowszechniających muzykę klasyczną wśród uczniów początkowych klas szkół podstawowych i nauczycieli.

Bilety na Festiwal dostępne są w cenie od 7 do 12 zł, a część koncertów i projektów jest bezpłatna.

 

Więcej http://www.szalonednimuzyki.pl/

Leave a Reply