Bez wyjścia w Dramatycznym

W najbliższy piątek 26 września na Scenie im. H. Mikołajskiej w Teatrze Dramatycznym odbędzie się premiera Bez wyjścia Jeana-Paula Sartre’a w interpretacji Barbary Sass. W spektaklu występują: Agnieszka Warchulska, Agnieszka Wosińska, Piotr Grabowski oraz Michał Podsiadło.

Do pokoju hotelowego trafiają dwie kobiety i mężczyzna. Nie wiedzą, dlaczego zostali zamknięci. Zaczynają się sobie przyglądać, badać nawzajem, fascynować się sobą. Z każdą minutą atmosfera gęstnieje, napięcie między nimi rośnie. Zaczyna się gra. Padają pierwsze pytania, oskarżenia. W tym pokoju nikt nie ma czystego sumienia, każdy coś ukrywa, nosi bolesną tajemnicę. Czy rzeczywiście trafili tu przypadkiem?

 

Bez wyjścia Jeana-Paula Sartre’a (1944) to jednoaktówka czołowego przedstawiciela paryskiego egzystencjalizmu, laureata literackiej Nagrody Nobla. – „Autor hołdował wizji świata, w której jednostka wrzucona w obcy jej i nieprzyjazny świat, bez Boga i bliźnich próbuje z nim bezskutecznie walczyć. Kondycja tej jednostki staje się koszmarem, który nazywamy życiem. Uczucie metafizycznego lęku wobec absurdalności losu człowieka to temat jego sztuki. A gdzie my jesteśmy dzisiaj wobec tej filozofii? Nadmiernie wyhodowany indywidualizm ostatnich dziesiątków lat prowadzący do braku możliwości porozumienia z innym istnieniem, walka człowieka z człowiekiem, narodu z narodem, grup religijnych wyznających wiarę w innego Boga. Czy to już wojna, czy jeszcze nie?” – mówi Barbara Sass.

Leave a Reply