Nietypowe warsztaty dla filmowców

Pod koniec września we Wrocławiu odbędą się bardzo ciekawe warsztaty dla początkujących filmowców oraz osób interesujących się tańcem i ruchem. Uczestnicy dowiedzą się, jak za pomocą odpowiedniego światła i montażu wzmocnić przekaz tancerza na scenie oraz pomóc mu w budowaniu nastroju i fabuły. Warto się pospieszyć, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

To nie lada gratka dla wszystkich miłośników sztuki filmowej oraz osób interesujących się ruchem i tańcem. Pod koniec września we Wrocławiu odbędą się warsztaty wprowadzające i doskonalące przygotowanie etiud filmowych. Jest to jedna ze ścieżek projektowych w ramach Rusza Festiwal – interaktywnego festiwalu ruchu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 26-30 września we Wrocławiu. W tym czasie do stolicy Dolnego Śląska zjadą się mistrzowie, trenerzy i praktycy z całego świata. Głównym elementem festiwalu będą zajęcia teoretyczne i praktyczne. Jest to jedna z niewielu imprez w Polsce, której formuła umożliwia dostęp do różnorodnych zajęć dla publiczności. W tym celu utworzonych zostało 5 ścieżek projektowych (zwanych boxami). Poza nimi w programie festiwalu znajdą się także wieczorne wydarzenia towarzyszące (m.in. pokaz filmu Filipa Syczyńskiego „Trashhh!” pokazywanego w tym roku podczas festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty).

 

Jedną ze ścieżek będzie BOX V zatytułowany Światło/film/montaż, który skierowany jest do miłośników sztuki filmowej. Zajęcia te skierują uwagę uczestników festiwalu w stronę zagadnienia, jak za pomocą kamery wzmocnić siłę oddziaływania performera/tancerza na odbiorców oraz pomóc mu w budowaniu nastroju i fabuły. Elementy scenografii, światło czy projekcje filmowe są narzędziami, które mogą temu posłużyć. Jak to z narzędziami bywa, mogą jednak przyczynić się do osłabienia, zepsucia efektu. Uczestnicy zapoznają się z technikami umożliwiającymi rejestrację video, reżyserię świateł oraz montaż danego spektaklu, dając tym samym narzędzia do samodzielnego i kompleksowego stworzenia własnego materiału multimedialnego.

Warsztaty zostały podzielone na dwie części. Jedną z nich będzie warsztat oświetleniowy, podczas którego obecni będą również tancerze, gdyż ruch i ciało będą stanowić nieodzowny element warsztatu. Do ciała w ruchu odnosić się będą uczestnicy w swoich próbach wydobycia światłem pożądanych efektów wizualnych sceny. Druga część to warsztat filmowym. Poprowadzi go Małgorzata Kazimierczak – artystka wykorzystująca w swojej twórczości medium filmowe. Podczas tej sesji również obecni będą tancerze i to oni stanowić będą główny motyw filmowych etiud. Wykorzystane zostaną również doświadczenia z warsztatu oświetleniowego. Powstałe etiudy filmowe podlegać będą dalszej obróbce podczas kolejnego etapu warsztatów, poświęconemu montażowi materiału wideo. Efekty pracy uczestników warsztatu zostaną zaprezentowane w formie projekcji.

Trwają zapisy na warsztaty, jednak warto się jednak pospieszyć, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona. Zapisy odbywają się drogą mailową (info@ruszafestiwal.pl). Można wybrać zajęcia tylko z technik oświetlenia, z filmu lub zapisać się na cały BOX V.

Festiwal skierowany jest także do osób, które w sztuce filmowej mają pewne doświadczenie. Filmy promocyjne np. w postaci zmontowanych fragmentów zarejestrowanych performansów stanowią najbardziej wiarygodną wizytówkę tancerza, a profesjonalność przygotowanej aplikacji nierzadko przesądza o tym, czy artysta zostanie zauważony. Dlatego organizatorzy zachęcają do przesyłania krótkich filmów promocyjnych swojego autorstwa lub ze swoim udziałem. Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane przed festiwalową publicznością 28 września o godz. 21:00 na wrocławskim ASP.

Więcej informacji o warsztatach, pedagogach oraz harmonogram festiwalu na stronie www.ruszafestiwal.pl.

Leave a Reply