Wystawa z okazji 115 rocznicy urodzin Idy Kamińskiej – patronki Teatru Żydowskiego w Warszawie

Od 15 września 2014 r. w Teatrze Żydowskim w Warszawie zobaczymy wystawę, która ma na celu przedstawienie najważniejszych i najbardziej charakterystycznych kreacji aktorskich Idy Kamińskiej (na zdj. jako Matka Courage, 1967, fot. Fr. Myszkowski). Zaprezentowane zostaną wybrane zdjęcia i oryginalne kostiumy, w których występowała na deskach Teatru Żydowskiego oraz film Jej Teatr, przybliżający postać wybitnej osobowości, jaką była Ida Kamińska.

Ida Kamińska (1899-1980), córka Estery Rachel Kamińskiej, matki teatru żydowskiego, i Abrahama Kamińskiego, aktora i reżysera. Po rodzicach odziedziczyła talent i zdolności organizacyjne. Jako dziecko aktorskie występowała na scenie już od 6 roku życia. Później była nie tylko aktorką, ale reżyserowała i tłumaczyła sztuki teatralne, spełniała się jako pedagog i autorka tekstów dramatycznych. Przez całe życie organizowała swój teatr – początkowo kierowała zespołami wędrownymi, by po wojnie objąć dyrekcję Państwowego Teatru Żydowskiego w Warszawie. W swojej karierze teatralnej wystąpiła w blisko 150 rolach! W 1968 roku zdecydowała się opuścić Polskę i wyemigrowała do USA, gdzie mieszkała aż do śmierci.

 

Wystawa będzie czynna od 15 września do 15 października 2014 r. we foyer Teatru Żydowskiego w godzinach pracy teatru. Oficjalne otwarcie nastąpi 19 września o godz. 18:30, a poprowadzi je wybitna historyczka teatru i pasjonatka teatru żydowskiego, prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. Na wystawę wstęp wolny.

 

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Plac Grzybowski 12/16

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Leave a Reply