Tere-Fere – festiwalu książki dziecięcej

Już jutro na dziedzińcu Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie rozpocznie się wakacyjna edycja Tere-Fere – festiwalu książki dziecięcej. Festiwal będzie trwał trzy dni – 8, 9 i 10 sierpnia, które wypełnią przygotowane specjalnie z myślą o małych czytelnikach i ich rodzicach atrakcje – warsztaty, spotkania z autorami i ilustratorami, „Leoaukcja”, czy wspólne pisanie najdłuższego wiersza świata z Wandą Chotomską.

Tere-Fere to przede wszystkim książki, dlatego program drugiej, wakacyjnej edycji festiwalu został wypełniony po brzegi wydarzeniami, które nawiązują do dziecięcej literatury, pobudzają wyobraźnię i zachęcają do czytania. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach poświęconych domowym eksperymentom, razem z Olgą Wróbel stworzyć swojego komiksowego bohatera, dowiedzieć się, czym jest tolerancja i jak grać na djembe, ułożyć własne haiku oraz spotkać się z Panną Kreseczką i Panem Motorkiem, czyli bohaterami książek Wandy Chotomskiej.

Wśród prowadzących warsztaty są m.in. Agata Królak, Katarzyna Pruchnicka czy Maciej Szymanowicz. Kolejną atrakcją będzie wystawa przedstawiająca historię skandynawskiej literatury dla najmłodszych zrealizowana przez Ambasadę Szwecji oraz „Leoaukcja”, podczas której odwiedzający będą mogli nabyć dzieła polskich ilustratorów i pisarzy. Cała kwota zostanie przeznaczona dla chorego na poważną chorobę Leosia. Wiele atrakcji zostało przygotowanych również z myślą rodzicach, jak chociażby warsztaty z szycia, które poprowadzi pracowania Kizu Miziu, a podczas których dzieci wspólnie z rodzicami będą mogli uszyć swoich ulubionych, książkowych bohaterów. Nie zabraknie też okazji do snucia wspomnień z czasów dzieciństwa – uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w plebiscycie i zdecydować, który z klasycznych, dziecięcych tytułów ukaże się jako kolejny w serii „Muzeum Książki Dziecięcej poleca”. „Pims, którego nie ma”? A może „Wiersze na dzień dobry”? Wszystkie odbywające się w ramach festiwalu wydarzenia są bezpłatne.

 

 

Na festiwalu pojawi się wiele wydawnictw dziecięcych: Nasza Księgarnia, Eneduerabe, Hokus-pokus, Papierówka, Muchomor, Tashka, Dookoła Świata, Poławiacze pereł, Wytwórnia, Multico, Bajki z grajki, Albus, Alegoria, Zakamarki, Raducha i Usborne, księgarnie specjalizujące się w książce dziecięcej – Lamala i Bullerbyn, a także producenci zabawek i ubrań dla najmłodszych.

Pomysłodawcami wydarzenia są Muzeum Książki Dziecięcej i wydawnictwo MUZA SA. Festiwal powstał z myślą o promocji czytelnictwa wśród dzieci – organizatorzy chcą pokazać, że kontakt z literaturą już od najmłodszych lat jest ważny dla prawidłowego rozwoju zarówno indywidualnego, jak i społecznego. Druga, wakacyjna edycja „Tere-fere” to jeszcze więcej książek, wydarzeń i dobrej zabawy!Pełen program festiwalu dostępny jest na www.muza.com.pl/tere-fere oraz na stronie wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/festiwalterefere. Na część wydarzeń obowiązują zapisy, które należy zgłaszać pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl

Wydarzenie odbywa się w trakcie Zielonego Jazdowa – letniego projektu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

 

Festiwal Tere-Fere

Weekend 8, 9, 10 sierpnia – piątek, sobota, niedziela Wydarzenia i festiwal rozpoczynają się w piątek od 13:00 do 18:00 i w sobotę i niedzielę od 11:00 do 18:00 Wstęp wolny Dziedziniec Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ul. Jazdów 2

Leave a Reply