„Most63” w rocznicę Powstania Warszawskiego

1 sierpnia br. w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera projektu artystycznego „Most63”. Jest to dokument składający się z 63 miniatur filmowych, które dopełnienia wystawa plakatów. Dokument opowiada o ludziach zamieszkujących Warszawę, o osobach, z których każda ukochała to miasto na swój sposób. Ma on formę 63 miniatur filmowych, w których wypowiedzi przedstawicieli młodego pokolenia są zestawione z wypowiedziami najstarszego żyjącego pokolenia warszawiaków – żołnierzy Armii Krajowej, uczestników Powstania Warszawskiego.

Oddaliśmy głos nie tylko Polakom, ale także obcokrajowcom, którzy związali się z Warszawą. W filmach tych usłyszysz czym dla nich są takie pojęcia, jak chleb, woda, rodzina, przyjaciele, szczęście czy samotność – mówi Grzegorz Piwnicki, współautor projektu.

 

„Most 63” przybliża dwa pokolenia, pokazuje historię w nietypowy sposób. Jednocześnie zaprzecza opinii głoszącej, że aby czuć się prawdziwym warszawiakiem, trzeba się tu urodzić.

Projekt powstał także dlatego, że to może ostatnia chwila, by porozmawiać z uczestnikami czy też naocznymi świadkami Powstania na tematy, na które do tej pory Ci ludzie nie mieli okazji się wypowiadać.

Filmy zostaną zaprezentowane w języku polskim (dla osób głuchoniemych, dodatkowo tłumaczenia osób obcojęzycznych), wraz z tłumaczeniami na języki: niemiecki, angielski, rosyjski. Projekt będzie udostępniony na specjalnie przygotowanej stronie www.most63.pl.

Polska premiera wystawy plakatu „Mostu63” odbędzie się 1 sierpnia br. o godzinie 17:00 w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej.

Informacje o terminach i miejscach pokazów zagranicznych (Berlin i Moskwa) można będzie znaleźć na stronie: www.most63.pl

Leave a Reply