Bez wyjścia/Komedia – po wakacjach w Dramatycznym

W Teatrze Dramatycznym trwają przygotowania do pierwszej premiery kolejnego sezonu „Bez wyjścia/Komedii” Sartre’a/Becketta w przekładzie Antoniego Libery i reżyserii Barbary Sass. W sztuce zagrają: Agnieszka Warchulska, Agnieszka Wosińska, Piotr Grabowski i Michał Podsiadło. Premiera 26 września na Scenie im. H. Mikołajskiej.

 

Do pokoju hotelowego trafiają dwie kobiety i mężczyzna. Nie wiedzą, dlaczego zostali zamknięci. Zaczynają się sobie przyglądać, badać nawzajem, fascynować się sobą. Z każdą minutą atmosfera gęstnieje, napięcie między nimi rośnie. Zaczyna się gra. Padają pierwsze pytania, oskarżenia. W tym pokoju nikt nie ma czystego sumienia, każdy coś ukrywa, nosi bolesną tajemnicę. Czy rzeczywiście trafili tu przypadkiem?

„Bez wyjścia” (1944) Jeana-Paula Sartre’a i „Komedia” (1962) Samuela Becketta to dwie jednoaktówki czołowych przedstawicieli paryskiego egzystencjalizmu, laureatów literackiej Nagrody Nobla. „Każdy z autorów podejmuje w tekstach próbę stworzenia wizji ateistycznego piekła. Dwie idee, dwa obrazy. Fascynująca konfrontacja różnych wyobraźni” – podkreśla Antoni Libera, autor przekładu jednoaktówek. Przewrotnie „Bez wyjścia” kończy się w miejscu, w którym zaczyna „Komedia” – bohaterowie uwięzieni we własnych wspomnieniach, są skazani na bezsenność i dręczącą ich wspólną obecność.

Bez wyjścia/Komedia

Reżyseria: Barbara Sass

Przekład: Antoni Libera

Scenografia i kostiumy: Paweł Dobrzycki

Muzyka: Michał Lorenc

Reżyser światła: Wiesław Zdort

Kierownik Produkcji: Mateusz Karoń

 

OBSADA:

Garcin/Mężczyzna: Piotr Grabowski

Inez/Kobieta pierwsza: Agnieszka Wosińska

Stella/Kobieta druga: Agnieszka Warchulska

Lokaj: Michał Podsiadło

 

 

PREMIERA 26 WRZEŚNIA 2014

NA SCENIE IM. H. MIKOŁAJSKIEJ W TEATRZE DRAMATYCZNYM

 

 

 

Leave a Reply