Lupa, Słobodzianek i Demirski po angielsku

Na Letnim Przeglądzie Teatru Dramatycznego można zobaczyć pięć spektakli z angielskimi napisami. Zagranicznych widzów zapraszamy na przedstawienia w reżyserii Krystiana Lupy, Ondreja Spišaka, Moniki Strzępki i Jakuba Krofty.

 

Spektakle z angielskimi napisami:

 

Tadeusz Słobodzianek „Nasza klasa” – uhonorowana Literacką Nagrodą „Nike” opowieść o XX-wiecznej Polsce inspirowana prawdziwymi zdarzeniami. Historia uczniów z jednej klasy, dla których narodowość, religia i ideologia okazały się ważniejsze niż przyjaźń. „Naszą klasę”, która zdobyła między innymi Feliksa Warszawskiego, wyreżyserował Ondrej Spišak. Występują m.in.: Izabela Dąbrowska, Przemysław Sadowski, Marcin Sztabiński i Magdalena Czerwińska.

10 lipca, godzina 19:00, Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego.

 

Absolwent” Terry’ego Johnsona – kultowa opowieść o dojrzewaniu i buncie Benjamina Braddocka. Ameryka. Burzliwe lata 60., w tle rewolucja seksualna, Beatlesi i zapach marihuany. Ben kończy prestiżową uczelnię i zupełnie nie wie, co zrobić ze swoim życiem. Bunt przeciwko rodzicom, zauroczenie dojrzałą kobietą i inicjacja seksualna – oto jego pomysły na dorosłego siebie. Czy uda mu się żyć na własny rachunek? Spektakl wyreżyserował Jakub Krofta, występują m.in.: Agnieszka Warchulska, Krzysztof Brzazgoń, Krzysztof Dracz i Mariusz Drężek.

11, 12 lipca, godzina 19:00, Scena im. Gustawa Holoubka /PKiN/

Tadeusz Słobodzianek „Merlin. Inna historia” – rycerze „na świecie najlepsi”, by stworzyć w Brytanii królestwo idealne, szukają Świętego Graala, walczą ze smokami, uwalniają dziewice „bezbronne i nagie”. Spektakl jest nową wersją legendy o Merlinie i rycerzach Okrągłego Stołu, a zarazem opowieścią o ludziach, którzy budowali doskonałe państwo, lecz górę wzięły namiętności i słabości charakteru. Reżyseria Ondrej Spišak, na scenie m.in.: Janusz R. Nowicki, Anna Gajewska, Robert T. Majewski, Michał Czernecki.

13, 14 lipca, godzina 19:00 Scena Przodownik /Olesińska 21/

 

W imię Jakuba S.” duetu Demirski/Strzępka – głośny i bezkompromisowy rozrachunek z polską mentalnością. „Monika Strzępka i Paweł Demirski irytowali, gdy pokrzykiwali na warszawskie elity kulturalne ze sceny w Wałbrzychu. Budzą nieufność, gdy z wyżyn stołecznego Pałacu Kultury wytykają warszawiakom chłopskie korzenie.” – pisała o spektaklu recenzentka „Wysokich obcasów”. W przedstawieniu, które zdobyło Nagrodę Główną na gdyńskim R@porcie, zobaczymy Krzysztofa Dracza, Klarę Bielawkę i Sławomira Grzymkowskiego.

15, 16 lipca godzina 19:00 Scena im. Gustawa Holoubka /PKiN/

 

Krystian Lupa „Persona. Marilyn” – Analiza fenomenu Marilyn Monroe i fenomenu artyzmu. Opowiadanie o wyjątkowych bohaterach, „osobach”, próba zrozumienia, na czym polegał ich „dar”, to dalszy ciąg rozważań Lupy nad sobą.” – pisał o spektaklu „Przekrój”. Przedstawienie zdobyło Nagrodę dziennikarzy na XX. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Baltic House w Sankt Petersburgu. Na scenie m.in.: Sandra Korzeniak, Katarzyna Figura, Piotr Skiba i Władysław Kowalski.

23, 24 lipca godzina 19:00 Scena im. Gustawa Holoubka /PKiN/

Leave a Reply