25 sezonów w stolicy: sezon 2006/2007

Osiemnasty odcinek „serialu” 25 sezonów w stolicy: 1989-2014 (dla nerwowych):

Sezon 2006 2007

Teatr u progu zmian

Zmiana dyrektorów aż w 5 teatrach. Zamieszanie w Powszechnym – po niedoważonym manifeście młodego kierownika literackiego, z teatru odchodzą obaj dyrektorzy. Paradoksalnie, Powszechny prezentuje dobrą formę Miarką za miarką Szekspira w niemal rapsodycznej inscenizacji Anny Augustynowicz (Nagroda Boya), kontrastowo odmiennej od Fedry w reż. Mai Kleczewskiej (Narodowy), najkosztowniejszej katastrofie sezonu. Augustynowicz przedstawia na scenie esej o wolności. To w Powszechnym ma też miejsce najbardziej gorący spektakl sezonu Albośmy to, jacy tacy Piotra Cieplaka, osnuty wokół Wesela Wyspiańskiego komentarz do polskich sporów.

Wysoka fala dekonstrukcji klasyki przygasa, pora teraz na wersje stonowane, np. Jak wam się podoba Szekspira w reż. Jarosława Kiliana w Polskim, Heddę Gabler w Akademii Teatralnej (dyplom reżyserski Pii Partum), czy nostalgiczne Śluby panieńskie Jana Englerta.

Na pierwszą linię nowego teatru politycznego wysuwa się TR Warszawa (Dwoje biednych Rumunów mówiący po polsku Doroty Masłowskiej, Ragazzo dell’Europa René Polescha), pozornie odległe od polskich realiów pięciogodzinne Anioły w Ameryce Tony’ego Kushnera w reż. Krzysztofa Warlikowskiego. O zagrożeniach wolności traktują Wojna na trzecim piętrze Kohouta (Montownia) czy Someone who’ll watch over me (Konsekwentny).

Z historią rachują się: Krzysztof Zaleski (Wagon wg Marka Nowakowskiego), Piotr Lachmann (Hamlet gliwicki, Videoteatr „Poza”), Maciej Wojtyszko (Chryje z Polską), Maciej Englert (Udając ofiarę) i Jerzy Jarocki (Miłość na Krymie).

Martin McDonagh przewodzi w teatrze psychologicznym – na afisz wchodzą dwie premiery Czaszka z Connemary z genialną ostatnią rolą Jana Kociniaka (reż. Kazimierz Kutz, Ateneum) i Poduszyciel (reż. Agnieszka Glińska, Mały).

Honoru śmiechu broni składanka Album rodzinny do piosenek Jana Kaczmarka (Ateneum).

Tomasz Miłkowski

Na zdj.: Jacek Poniedziałek, Magdalena Cielecka i Tomasz Tyndyk w Aniołach Ameryki.. Gejowska fantazja na motywach narodowych Tony’ego Kushnera, tłum. Jacek Poniedziałek, reż. Krzysztof Warlikowski, scenografia Małgorzata Szczęśniak, muz. Paweł Mykietyn, reż. świateł Felice Ross, TR Warszawa, premiera 17 lutego 2007, fot. TR Warszawa

Szersze omówienie sezonu w Atlasie teatralnym stolicy – w komentarzu w zakładce Sezony, 2006/2007

 

Leave a Reply