Lato w teatrze

Rozpoczęła się siódma edycja „Lata w teatrze”. W tym roku w ramach programu odbędzie się 30 turnusów półkolonii artystycznych dla dzieci i młodzieży w całej Polsce.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego realizuje projekty edukacyjne, które mają na celu kształtowanie widza teatralnego jako świadomego i aktywnego odbiorcy sztuki. Projekty, konferencje, warsztaty mają zintegrować teoretyków i praktyków zajmujących się edukacją teatralną. Instytut tworzy platformę wymiany doświadczeń i myśli różnych środowisk odpowiedzialnych za edukację teatralną oraz popularyzuje innowacyjne praktyki z obszaru pedagogiki teatru.

Jednym z najważniejszych projektów Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego z tej dziedziny jest program „Lato w teatrze”, w ramach którego od siedmiu lat teatry, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują w wakacje warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Program „Lato w teatrze” jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

W 2011 roku w ramach programu „Lato w teatrze” po raz pierwszy ruszył w objazd po Polsce cyrkowy projekt realizowany we współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury. W ciągu trzech lat projekt „Gdzie jest Pinokio?” odwiedził 47 miejsc. Drugi projekt to „Pippi Pończoszanka” – spektakl wyprodukowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego wspólnie z Teatrem Pinokio w Łodzi. W 2013 roku przedstawienie zostało zagrane 15 razy, w tym roku zobaczą go widzowie w 9 miejscowościach.

Od 2008 roku w ramach programu „Lato w teatrze” dofinansowywane są wakacyjne działania artystyczne dla dzieci i młodzieży, wybierane przez Komisja Ekspertów. Tegoroczne „Lato w teatrze” to 30 dwutygodniowych turnusów, podczas których młodzi ludzie na warsztatach teatralnych, scenograficznych, muzycznych i dziennikarskich zdobywają nowe umiejętności, pracując wspólnie z instruktorami – specjalistami w swoich dziedzinach – nad przedstawieniami teatralnymi. Spektakle są w całości przygotowywane przez dzieci, które nie tylko występują na scenie, tańczą lub grają na instrumentach, ale również projektują kostiumy, poznają techniki realizacji dźwięku, ustawiają światła oraz odpowiadają za promocję.

Program „Lato w teatrze” promując prowadzone w nowoczesny i atrakcyjny sposób teatralne działania edukacyjne udowadnia, że teatr może być medium ważnym dla młodych ludzi. Instruktorzy podejmują istotne dla młodych tematy, pozwalają im mówić ze sceny o bliskich ich sprawach, pytają o zdanie, pozwalają bawić się teatrem. Tematem tegorocznych opolskich warsztatów jest tęsknota, a organizatorzy do współpracy zaprosili w pierwszej kolejności dzieci, których rodzice wyjechali do pracy za granicę. W Krakowie warsztaty służą stworzeniu emancypacyjnych narracji dziewczynek. We Wrocławiu młodzież będzie pracować z seniorami. W programie „Lato w teatrze 2014” uwagę zwraca również duża liczba projektów skupionych wokół zagadnień związanych ze specyfiką przestrzeni miejskiej (Gąski, Lublin, Wrocław) oraz odwołujących się do lokalnej historii (Gostycyn, Toruń, Szczecin). W wielu ośrodkach realizatorzy „Lata w teatrze” przygotowują warsztaty z myślą o potrzebie integracji grup wykluczonych, w tym niepełnosprawnych (Lanckorona, Pobiedziska) oraz niewidomych i niedowidzących (Lipno, Wrocław). Jeden z turnusów organizowany jest w ośrodku dla uchodźców (Linin).

Z roku na rok rośnie poziom artystyczny przygotowywanych spektakli. Część z nich prezentowana jest również po zakończeniu projektu – czasami jako regularne propozycje repertuarowe, innym razem na festiwalach czy przy okazji imprez miejskich. W tym roku w programie biorą udział:

Stowarzyszenie Teatr Okno (Białystok),

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała),

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (miejsce realizacji: Bolesławiec),

Miejski Ośrodek Kultury (Dynów),

Fundacja Chłopaki Znad Morza w Koszalinie (miejsce realizacji: Gąski),

Gminny Ośrodek Kultury (Gostycyn),

Stowarzyszenie „Węgajty” (Jonkowo),

Małopolski Instytut Kultury z Krakowa (miejsce realizacji: Frydrychowice/Przybradz),

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (Kielce),

Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Kraków),

Teatr Łaźnia Nowa (Kraków),

Gminny Ośrodek Kultury (Lanckorona),

Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy (miejsce realizacji: Linin),

Polski Związek Niewidomych Okręgu Kujawko-Pomorskiego (Lipno),

Teatr im. Juliusza Osterwy (Lublin),

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „NOVA” (Łośno),

Miejski Dom Kultury (Olsztynek),

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki (Opole),

Stowarzyszenie Teatr Per Se (Płock),

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej (Pobiedziska),

Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” (Puławy),

Gminny Ośrodek Kultury (Stepnica),

Teatr Lalek „Pleciuga” (Szczecin),

Miejski Ośrodek Kultury (Tomaszów Mazowiecki),

Teatr „Baj Pomorski” (Toruń),

Wałbrzyski Ośrodek Kultury (Wałbrzych),

Klub Kultury Falenica (Warszawa),

Fundacja LALE.Teatr (Wrocław),

Teatr Polski (Wrocław),

Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław).

Leave a Reply