Golgota Picnic – protest

Rozszerza się protest po decyzji o odwołaniu pokazów spektaklu „Golgota Picnic” w reżyserii Rodriga Garcii. Odpowiedzią na akt cenzury ideologicznej i zamach na wolność słowa, przekonań oraz swobodę twórczą jest oddolna akcja środowiska artystycznego, do której przyłączają się kolejne instytucje i organizacje. „Golgotę Picnic” miało zobaczyć kilkaset osób, w PIKNIKU GOLGOCIE wezmą udział tysiące! W całej Polsce odbędą się czytania scenariusza, pokazy rejestracji przedstawienia i dyskusje.

Podkreślamy, że akcja organizowana jest oddolnie przez środowisko artystyczne. O formule protestu zdecydowano na spotkaniu twórców, menadżerów, animatorów kultury oraz aktywistów, które odbyło się w Warszawie 22 czerwca 2014 roku. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Malta Festival są partnerami wydarzenia.

Lista miejsc, w których zostanie zorganizowany PIKNIK nadal rośnie. W dniu dzisiejszym (24 czerwca 2014) do godziny 16:00 potwierdzone zostały następujące wydarzenia:

piątek, 27 czerwca 2014 roku
POZNAŃ, Plac Wolności,  godz. 19.00 (grupowe czytanie)

oraz
BIAŁYSTOK, Teatr TrzyRzecze (projekcja i czytanie)

BYDGOSZCZ, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki (projekcja)

LUBLIN, Centrum Kultury (projekcja)

KRAKÓW: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej (czytanie)
Teatr Nowy (czytanie i projekcja)

WARSZAWA:
TR Warszawa (projekcja)
Teatr Studio im. Stanisława I. Witkiewicza (czytanie)

WAŁBRZYCH, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego (czytanie)

WROCŁAW, Teatr Polski (projekcja) 

Strona akcji: https://www.facebook.com/events/513274558800201/?fref=ts

MOŻNA SIĘ JESZCZE PRZYŁĄCZYĆ
Organizacje i instytucje, które chcą wziąć udział w PIKNIKU, proszone są o wysłanie zgłoszenia z podaniem rodzaju działania (czytanie scenariusza, pokaz rejestracji przedstawienia, dyskusja) na adres piknikpolska@gmail.com. Informacje zebrane przez koordynatorów zostaną udostępnione na portalach społecznościowych oraz przekazane Festiwalowi Malta, który posiada prawa do spektaklu Rodrigo Garcii. 

koordynatorzy:
Agata Adamiecka – aadamiecka@instytut-teatralny.pl
Arek Gruszczyński – arek.gruszczynski@artmuseum.pl
Michał Kmiecik – mkkmiecik@gmail.com
Wojtek Ziemilski – ziemilski@gmail.com

kontakt dla mediów:
Kaja Stępkowska – kstepkowska@instytut-teatralny.pl, 693 463 665 

„Kultura musi być chroniona przed cenzurą i przemocą z taką samą siłą, z jaką broni się ojczyzny przed zniewoleniem. Podpisz i Ty!” Wszyscy podpiszmy list Obywateli Kultury do Prezydenta RP.

 

Leave a Reply