25 sezonów w stolicy: sezon 1997/1998

Dziewiąty odcinek „serialu” 25 sezonów w stolicy: 1989-2014 (dla nerwowych):

Sezon 1997 1998

Zwyciężył Puchatek

Nareszcie otwarty Narodowy z nową Sceną przy Wierzbowej. Silniej widoczni są koryfeusze przemian, Krzysztof Warlikowski i Grzegorz Jarzyna (reżyserują w Dramatycznym).

Warlikowski swoim feministycznym Poskromieniem złośnicy budzi zachwyty i potępienie. Z równie burzliwą reakcją spotykają się Niezidentyfikowane szczątki ludzkie Jarzyny. Kolorowa prasa ekscytuje się informacją, że aktorzy naprawdę się rozbierają i piją prawdziwe piwo.

Narodowy też budzi emocje: najpierw nominacją Jerzego Grzegorzewskiego na dyrektora, potem pomysłem połączenia z Operą. Na afisz wchodzą spektakle dyrektora: Ślub na otwarcie małej sceny, uznany za najlepsze przedstawienie sezonu (ankieta „Teatru”), i precyzyjna Noc listopadowa na dużej scenie.

 

Pozycji bronią teatry hołdujące tradycji. W Ateneum aż 5 premier, w tym słodkie Wesele Figara, Garderobiany z Gustawem Holoubkiem, przewrotny Dom wariatów Marka Koterskiego. Na koniec dyrekcji w Polskim Andrzej Łapicki daje Zemstę z gwiazdami (Daniel Olbrychski, Ignacy Gogolewski, Damian Damięcki). Widzom podoba się także radosny Sen nocy letniej w reż. Jarosława Kiliana. W Powszechnym błyszczą Krystyna Janda i Janusz Gajos w farsie Harry to ja. We Współczesnym udany Wilder ze Zbigniewem Zapasiewiczem (Nasze miasto).

Rampa pod nową dyrekcją Krzysztofa Miklaszewskiego żegluje w stronę kabaretu: Dell’amore (wg Emila Zegadłowicza) i Krótkie jest życie, krótkie wg rosyjskich oberiutów.

Studio odzyskuje formę przedstawieniem Bam Charmsa, przygotowanym przez młodych artystów litewskich (reż. Oskaras Koršunovas).

Do Syreny należy zwycięstwo frekwencyjneKubuś Puchatek idzie 90 razy dla ponad 39 tys. widzów.

Tomasz Miłkowski

Na zdj.: Scena ze ŚLUBU Witolda Gombrowicza, reż. Jerzy Grzegorzewski, scenografia Barbara Hanicka, muz. Stanisław Radwan, światło Stanisław Zięba, Teatr Narodowy, Scena przy Wierzbowej, premiera 23 marca 1998, fot. Wojciech Plewiński/ archiwum Teatru Narodowego

Szersze omówienie sezonu w Atlasie teatralnym stolicy – w komentarzu w zakładce Sezony, 1997/1998

Leave a Reply