25 sezonów w stolicy: sezon 1995/1996

Siódmy odcinek „serialu” 25 sezonów w stolicy: 1989-2014 (dla nerwowych):

Sezon 1995/1996

Molier i Szekspir w jednym stali domu

Humbug, żart sceniczny Jana Machulskiego (Teatr Ochoty), zachęca do dyskusji o polskiej dramaturgii współczesnej. Niewiele jej w repertuarze, m.in. Semiramida Macieja Wojtyszki (Współczesny) i Cud na Greenpoincie Edwarda Redlińskiego (Teatr na Woli).

Królują klasycy współczesności: Mrożek i Różewicz. Teatr Ochoty przypomina Białe małżeństwo, w Polskim idzie Mrożkowski solidny Indyk.

Nowe impulsy daje Powszechny: debiutuje tu z powodzeniem Montownia, zespół absolwentów PWST, Zabawą Mrożka i Skarbem Stanisława Tyma, a także Dorota Landowska monodramem Jordan.

To sezon z piosenkami, z legendarnym Kramem z piosenkami Leona Schillera na otwarcie Polskiego po remoncie i początek dyrekcji Andrzeja Łapickiego. Publiczność entuzjastycznie oklaskuje Operę granda Wojtyszki w Ateneum, powściągliwie musical Adama Hanuszkiewicza Dulska w Nowym.

Klasyka idzie ze zmiennym szczęściemKupiec Wenecki w Ateneum nie zachwyca, Makbet w Powszechnym w reż. Mariusza Trelińskiego zawodzi. Szekspira broni z sukcesem Juliusz Cezar w Polskim w reż. Macieja Prusa (kreacje Ignacego Gogolewskiego, Jana Englerta i Mariusza Benoit). Aż dwie udane realizacje Moliera w Studio: Don Juan w nowym przekładzie Jerzego Radziwiłowicza, który gra też rolę tytułową, i Mizantrop z Wojciechem Malajkatem. Mocne aktorsko klasyki we Współczesnym (Martwe dusze w reż. Macieja Englerta) i Powszechnym (Wesele w reż. Krzysztofa Nazara).

Wraca teatr absurdu dzięki Antoniemu Liberze, który w Dramatycznym wystawia Czekając na Godota i Szczęśliwe dni – z wybitną kreacją Mai Komorowskiej. Na Scenie Kameralnej Polskiego Krzesła Ionesco (reż. Maciej Prus) na jubileusz Niny Andrycz w pojedynku z Ignacym Gogolewskim.

Tomasz Miłkowski

 

Na zdj.: Maja Komorowska w SZCZĘŚLIWYCH DNIACH Samuela Becketta (reż. Antoni Libera), Teatr Dramatyczny, premiera 30 listopada 1995, Copyright © by Archiwum Teatru Dramatycznego

Szersze omówienie sezonu w Atlasie teatralnym stolicy – w komentarzu w zakładce Sezony, 1995/1996

Leave a Reply