Legenda teatru alternatywnego w Warszawie

W piątek i sobotę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu zobaczymy spektakl nagrodzony The Herald Angel Award na Edinburgh Festival Fringe – „Once” Teatru Derevo.

Ta grupa o rosyjskich korzeniach, która powstała w Petersburgu, obecnie swoją siedzibę ma w Dreźnie, a ze spektaklami jeździ w całym świecie. Derevo łączy w swoich pracach pantomimę, taniec współczesny, klaunadę, komedię dell’arte, ale też m.in. butoh czy physical theatre.

Derevo zdobyło wiele nagród na międzynarodowych festiwalach m. in.: Total Theatre Award, Fringe First, Herald Angel w Edynburgu, Złotą Maskę w Moskwie, główna nagrodę na „BITEF” w Belgradzie. Gościło na Sztuce Mimu w Warszawie /ze spektaklami „Islands in the Stream”, „Reflection” i „Harlekin”.

 

„Derevo jest często brutalne, a innym razem wesołe. Cała przyjemność polega na tym, że w ich spektaklach dostajemy jedno i drugie” – pisał o grupie recenzent „The Guardian”. „Ani teatr, ani pantomima, ani musical, ani taniec, ale wszystko razem w tym samym czasie” – charakteryzowała teatr krytyczka „La Libre Belgique”.

O spektaklu:

Tak więc narodziła się opowieść…To po prostu się zdarzyło. Dwoje ludzi zakochało się w sobie. Czując miłość, świat się przebudził. Ale Ona i On poczuli się uwięzieni w tym świecie i odlecieli na kieszonkowej komecie. Wznosili się wyżej i wyżej w niebo. Ona ześlizgnęła się, a kiedy On chwycił ja za rękę, zniknęła w jego dłoni. Teraz Ona spała w ciągu dnia a On w nocy. Każde bało się obudzić to drugie i tylko szeptali sobie nawzajem sny. Nie mieli odwagi obudzić się. Od tej chwili ta opowieść wiedzie poprzez śmiech i łzy.. od niezdarnego amora, przez eleganckiego szatana i wymagającą śmierć aż do nieznanego końca.„Once” jest dedykowane wiecznemu dziecku żyjącemu w każdym z nas.

Once”
20, 21 czerwca, godzina 19:00
Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego /ul. Kasprzaka 22/

Leave a Reply