Imieniny Jana Kochanowskiego 2014

W roli głównej Boy-Żeleński

Biblioteka Narodowa zaprasza na trzecią edycję Imienin Jana Kochanowskiego. Wszystko ponownie wydarzy się w Ogrodzie Krasińskich, który na jeden dzień zostanie zamieniony w wielki salon literacki. Imieniny Jana to święto czytelników, pisarzy i książek. Na dwóch scenach będą odbywać się rozmowy, debaty, teatralne improwizacje, slam i mecz poetycki. Nie zabraknie oczywiście spotkań z pisarzami, podpisywania książek i stoisk wydawniczych. Będzie można posłuchać, obejrzeć, kupić i poczytać oraz zatańczyć.

Na wszystkich uczestników czekają dwie sceny, wielki kiermasz książek, 50 wydawnictw oraz 10 warszawskich kawiarni i restauracji. Organizatorzy przygotowali również specjalny, całodniowy program dla dzieci. Ponadto, w Pałacu Rzeczypospolitej będzie można obejrzeć wystawę rękopisów współczesnych polskich pisarzy (m.in. Tadeusza Różewicza, Hanny Krall, Krystyny Miłobędzkiej, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Jacka Dukaja).
W tym roku tematem przewodnim Imienin Jana będzie twórczość Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Postanowiliśmy zainspirować się jego tekstami, by porozmawiać o literaturze, krytyce teatralnej, czy obyczajowości Polaków. W końcu jego słynne eseje, pisane niemal sto lat temu i zebrane później w tomie „Reflektorem w mrok”, są zaskakująco aktualne, a zdiagnozowane wówczas społeczne problemy pozostają ciągle nie rozwiązane.
Wydarzenia na dużej scenie rozpocznie o godz. 13 dyskusja o kwestiach ściśle „Boyowych”, czyli literaturze i obyczajowości. O relacji pomiędzy książkami i społeczeństwem rozmawiać będą Małgorzata Szpakowska, Józef Hen i Wiesław Uchański. Rozmowę Boyowe obyczaje i literatura poprowadzi Tadeusz Nyczek.

O godz. 15 na dużej scenie pojawią się reporterzy w ramach spotkania Reflektorem w mrok – reporter opisuje tabu. Gośćmi Remigiusza Grzeli będą: Katarzyna Surmiak-Domańska, Wojciech Tochman i Mariusz Szczygieł.
W kwietniu 2014 roku zmarł jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, Tadeusz Różewicz. Na specjalnym spotkaniu o jego twórczości i życiu rozmawiać będą Stasys Eidrigevicius, Piotr Mitzner, Leszek Szaruga i Andrzej Sapija. „Tadeusz Różewicz jakiego pamiętamy” (duża scena, godz. 16.15).
O godz. 17.30 wracamy z tematem przewodnim, tym razem będziemy świadkami poetyckiego meczu na utwory i tłumaczenia Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Które cytaty zadecydują o zwycięstwie? Te ze „Słówek”, czy z Villona, a może z Moliera? Walczyć ze sobą będą Agata Buzek, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Cezary Kosiński, Tomasz Sapryk, Tomasz Zimoch, Krzysztof Materna oraz Katarzyna Figura, Małgorzata Kożuchowska, Wojciech Malajkat, Janina Paradowska, Michał Rusinek, Wiktor Zborowski.
Trudno sobie wyobrazić prawdziwe imieniny bez muzyki. Dlatego przez cały dzień dla wszystkich gości Jana Kochanowskiego grać będzie DJ Easy z kolektywu Easy Cheesy. Usłyszymy między innymi rozczulające meksykańskie brasy, bujające bossa novy, standardy z Berlina, Paryża, Nowego Jorku i Warszawy. Z kolei o godzinie 20:30 zapraszamy na Pieśń świętojańską w wykonaniu Krystyny Tkacz, w aranżacji muzycznej Tomasza Bajerskiego. Wydarzenia na dużej scenie zakończy dansing z All Stars Dansing Band Michała ZADARY. Reżyser teatralny i operowy rozgrzeje atmosferę hitami, szlagierami, dansingowymi pierwszymi miejscami z list przebojów.
Ostatnim wydarzeniem inspirowanym twórczością tegorocznego gościa literackiego będzie nocna audycja radiowa z udziałem Ewy Wanat i Andrzeja Depko. Trudno uwierzyć, ale właśnie sto lat temu w swoich działaniach społecznych i tekstach Boy-Żeleński walczył o świadome macierzyństwo, antykoncepcję i seksualną edukację. O seksie i seksualności w Boyowym chędożeniu na małej scenie. Godz. 22.30.
Ale imieniny to oczywiście nie tylko czas dla dorosłych. Dlatego też na naszym pikniku znajdzie się coś dla młodszych i starszych dzieci. Repertuar przygotowała Kalina CYZ, w jego skład weszła między innymi literacka gra terenowa, ilustratorskie i poetyckie warsztaty oraz wyjątkowa dobranocka. Pierwsze zajęcia już o godzinie 13, a wieczorem „Chodź na słówko” – niezupełnie poważny spektakl o słowach, słówkach, błędach i (językowych) przekrętach.

 

Wydawnictwa i inni wystawcy
Agencja Wydawnicza Ezop, Agora SA, Arkady, Bęc Zmiana, Czarna Owca / Czarna Owieczka, Czytelnik, Dom Spotkań z Historią, Firma Księgarska Olesiejuk, Grupa Wydawnicza Foksal, Grupa Wydawnicza Znak, Inicjał, Instytut Książki, Instytut Wydawniczy Latarnik, Iskry, JanKa Wydawnictwo i…, Jeden Świat, Korporacja Ha!art, Książka i Wiedza, Kultura Gniewu, Media Rodzina, Muza SA, Narodowe Centrum Kultury, Ossolineum, Państwowy Instytut Wydawniczy, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Stowarzyszenie Biblioteka Otwarta, Teologia Polityczna, Wielka Litera, Więź, Wydawnictwo a5, Wydawnictwo Biblioteki Narodowej, Wydawnictwo Borussia, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Drugie Piętro, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo FA-art, Wydawnictwo Hokus-Pokus, Wydawnictwo Janka, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Literackie Białe Pióro, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Salezjańskie, Wydawnictwo Sic!, Wydawnictwo Trio, Wydawnictwo Veda, Wydawnictwo Zakamarki, Zeszyty Literackie, Zmowa – Związek Małych Oficyn Wydawniczych z Ambicjami oraz antykwariaty.

źródło: www.bn.org.pl

Leave a Reply