MATEUSZ DAMIĘCKI I MATYLDA DAMIĘCKA JAKO TYTUŁOWE RODZEŃSTWO W SPEKTAKLU „JAŚ I MAŁGOSIA”

W niedzielę 15 czerwca o godz. 18.00 w Hali Opery na Zamku w Szczecinie odbędzie się baletowo-wokalny spektakl teatralny dla dzieci Jaś i Małgosia w reżyserii Pauliny Andrzejewskiej. W rolę Jasia wcieli się Mateusz Damięcki, Małgosi – Matylda Damięcka, a jako Narrator wystąpi Jacek Knap. Organizatorem projektu jest szczecińska Fundacja Balet w partnerstwie z Operą na Zamku. Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Gminy Miasto Szczecin i Fundacji Balet.

Jaś i Małgosia to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych bajek dla dzieci. Szczeciński spektakl, inspirowany baśnią braci Grimm i wierszem Jana Brzechwy, opowie historię rodzeństwa, które zgubiło się w tajemniczym lesie i dotarło do niezwykłej chatki w całości zbudowanej ze słodyczy. Jego właścicielka, pozornie miła staruszka, okazała się niestety złą czarownicą i uwięziła Jasia i Małgosię. Na szczęście sprytne dzieci znalazły sposób, by uwolnić się z niewoli Baby Jagi i wrócić do domu.

 

Leśną przygodę Jasia i Małgosi wyrażoną tańcem, muzyką i słowem przedstawi ponad 150 uczniów ze Studia Taneczno-Musicalowego Fundacji Balet w Szczecinie. W spektaklu gościnnie wystąpi Mateusz Damięcki jako Jaś, Matylda Damięcka jako Małgosia oraz Jacek Knap w roli Narratora.

– Już po raz drugi podejmuje się niełatwego, ale bardzo przyjemnego zadania – zagrania w przedstawieniu, w którym dzieci są nie tylko widzami, ale i jego najważniejszymi odtwórcami. Spektakl przygotowuje szczecińska Fundacja Balet, podobnie jak ubiegłoroczną „Opowieść Wigilijną” Charlesa Dickensa, w której wcielałem się w postać Ebenezera Scrooge’a. Była to wyjątkowa realizacja, pełna czarów, bożonarodzeniowych cudów i pozytywnej energii. „Jaś i Małgosia” też będzie spektaklem magicznym, roztańczonym i otwierającym wyobraźnię – mówi Mateusz Damięcki. I dodaje: Obecny projekt będzie dla mnie i mojej siostry Matyldy szczególny, po raz pierwszy bowiem wystąpimy na scenie jako rodzeństwo.

Za reżyserię odpowiada Paulina Andrzejewska, która na co dzień jest uznaną choreografką współpracującą z teatrami w Polsce i zagranicą. Organizatorem projektu jest Fundacja Balet, działająca w Szczecinie od 1990 roku pod kierownictwem Marii Andrzejewskiej, która w maju br. głosami czytelników „Kuriera Szczecińskiego” została wybrana Szczecinianką Roku 2013.

Premiera „Jasia i Małgosi” odbędzie się w niedzielę 15 czerwca o godz. 18.00 w Hali Opery na Zamku w Szczecinie. Drugi spektakl dla szkół i przedszkoli zostanie pokazany w poniedziałek 16 czerwca o godz. 12.00. Fundacja Balet – powołana do życia w 1990 roku w Szczecinie. Fundacja ma na celu edukację baletową najmłodszych, finansowe wsparcie uzdolnionych dzieci i młodzieży oraz promowanie osiągnięć artystycznych uczniów baletu w Polsce i za granicą. Współpracując ze znanymi choreografami, tancerzami i pedagogami prowadzi Studio Taneczno-Musicalowe, kształcące dzieci w wieku od 4 lat, a także organizuje wydarzenia kulturalne związane z baletem i innymi sztukami scenicznymi. Od 2002 roku fundacja organizuje także Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote Pointy” dla najbardziej utalentowanych absolwentów szkół baletowych.

 

Paulina Andrzejewska – tancerka, choreograf, pedagog. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracuje z teatrami w Polsce i zagranicą, jest także autorką choreografii do programów telewizyjnych. Przygotowała choreografię m.in. do widowisk Aladyn jr w Teatrze Komedii Muzycznej w Petersburgu i Tadas Blinda w Wilnie. Wśród jej realizacji znajdują się liczne spektakle i musicale m.in. warszawskiego Teatru Muzycznego Roma (Les Misérables, Upiór w Operze, Aladyn jr, Morfina, Berlin 4 rano), Teatru Rampa (Latający cyrk Monty Pythona), Teatru Polonia Krystyny Jandy (Klaps! 50 twarzy Greya, Czerwony kapturek) i Teatru Studio (Oniegin). Ponadto współpracowała z Teatrem Lalki i Aktora w Lublinie (musical Przygody pszczółki Mai) oraz Teatrem Polskim w Szczecinie (spektakle muzyczne Bal manekinów, Magia obłoków, Opera za trzy grosze, Hotel snów).

 

Mateusz Damięckiaktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie (2004 r.). Karierę rozpoczął jeszcze jako dziecko, w 1991 roku, w serialu WOW Jerzego Łukaszewicza, jako nastolatek zagrał w głośnych Matkach, żonach i kochankach Juliusza Machulskiego (1995). Na dużym ekranie zadebiutował w Łowcy. Ostatnim starciu Jerzego Łukaszewicza (1993). Gra zarówno w polskich, jak i zagranicznych produkcjach, m.in. Córka kapitana (rosyjsko-francuski film kostiumowy, 1999), Przedwiośnie w reżyserii Filipa Bajona (2001), Karol. Człowiek, który został papieżem w reż. Giacomo Battiato (2004), Kochaj i tańcz Bruce’a Parramore’a (film muzyczny, 2009), Zagubiony czas w reż. Anne Justice (Die Verlorene Zeit / Remembrance, 2011 r.). Za rolę w Czarnym (2008) Dominika Matwiejczyka otrzymał wyróżnienie w konkursie kina niezależnego na Gdynia – Festiwal Filmowy 2009 oraz Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Aktor w 2010 roku. Z teatrem związany od czasów studiów – grał m.in. w warszawskich teatrach – w Teatrze Nowym (Kordian w reż. Adama Hanuszkiewicza), w Teatrze Współczesnym (m.in. jako Manabozo Wielki Zając w Transferze w reż. Macieja Englerta oraz Widoplasow w Waszej ekscelencji Fiodora Dostojewskiego w reż. Izabelli Cywińskiej), w Teatrze Syrena (jako Andy Dufresne w Skazanych na Shawshank w reż. Sebastiana Chondrokostasa oraz Celina Maczek w Trójce do potęgi w reż. Wojciecha Malajkata). Obecnie można go oglądać m.in. w roli Hugh Hansena w sztuce Klaps! 50 twarzy Greya w reż. Johna Weisgerbera w Teatrze Polonia oraz Eugeniusza Oniegina w spektaklu Oniegin w reż. Ireny Jun w Teatrze Studio.

Matylda Damięcka (ur. 1985) – aktorka teatralna, wokalistka. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Laureatka Głównej Nagrody na Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu, laureatka pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Jeremiego Przybory w Kutnie i drugiego miejsca w konkursie na interpretację piosenki Agnieszki Osieckiej, „Pamiętajmy o Osieckiej” w Sopocie oraz wyróżnienia na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wokalistka i producent koncertu Bowie First Step z udziałem Wojciecha Waglewskiego i członków formacji VooVoo. Od czasu debiutu w 1995 roku zagrała na scenach wielu teatrów. Obecnie można ją zobaczyć na deskach Teatru Prezentacje, Teatru Polonia, Och-Teatr w Warszawie, Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie oraz Teatru InVitro w Lublinie. Jest także członkiem grupy teatralnej Grupa Dochodzeniowa.

Jacek Knap (ur. 1987) – student IV roku PWSFTVIT w Łodzi. Obecnie gra w dyplomie Poskromienie złośnicy w reżyserii Małgorzaty Warsickiej oraz Leonce i Lena Łukasza Fijała. Lektor, użycza głosu do reklam radiowych i telewizyjnych. Brał udział w nagraniu audiobooku Ojciec Chrzestny, Karaluchy oraz Teatrze Radia Filip Leopolda Tyrmanda w reżyserii Krzysztofa Czeczota.

Leave a Reply