Poznań: Premiera sztuki „Parking” Teatru Jaworski

W sobotę 12 kwietnia w Poznaniu będzie miała miejsce premiera nietypowej sztuki nietypowego teatru. Pierwszy polski teatr rysunkowy Teatr Jaworski wystawi spektakl Parking, będący absurdalną choć życiową groteską. Teatr Jaworski to scena wyjątkowa, bo choć występują tu ludzie, to główni aktorzy są… narysowani na kartonie.

 

Polub TJ na Facebook: https://www.facebook.com/TeatrJaworski

Zapala się światło i z ciemności wyłania się 2,5-metrowa scena, przywodząca na myśl teatrzyki kukiełkowe. Ale zamiast lalek, w scenicznym oknie pojawiają się rysunkowi aktorzy autorstwa Pawła Jaworskiego” – tak zaczyna się spektakl TJ. Owi aktorzy to „Rysynki”, czyli dalecy kuzyni pacynek i kukiełek występujący w przestrzeni sceny zbudowanej z „najszczerszego” kartonu. Spektakle TJ wbrew pozorom nie są jednak przeznaczone dla dzieci, ale głównie dla widzów dorosłych. „Rysynkom” głosu użycza stały zespół TJ oraz zaproszeni aktorzy, a ilustrację muzyczną do spektakli, tworzą na żywo – niczym tapperzy – zapraszani muzycy. Przestrzeń sceniczna TJ wzorowana jest na popularnych w XIX wieku teatrach papierowych.

Głównym celem działalności Teatru jest wprawienie widza w dobry nastrój. Przedstawienia TJ przepełnione są groteską z dużą dozą absurdalnego, ale życiowego humoru. Scenariusze, choć napisane w formie satyrycznej, poruszają ważne kwestie społeczne i są swoistym komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości. Taki jest też Parking, którego skomplikowana akcja toczy się na wspomnianym parkingu leżącym w jednym z Polskich miast…

Teatr powstał w roku 2012 roku w Toruniu, a obecnie jego siedzibą jest Poznań. Twórcą inicjatywy jest Paweł Jaworski, satyryk, rysownik, reżyser, scenarzysta radiowy i filmowy. Jest współtwórcą kilkuset audycji satyrycznych emitowanych m.in. w Trójce, Radiu ESKA i kultowej, warszawskiej Radiostacji. Współpracował z TVP i TVN. Ma na koncie pierwszą polską komedię o Krzyżakach 1409 – afera na zamku Bartenstein z Janem Machulskim, Borysem Szycem, Joanną Brodzik i Jerzym Bończakiem w rolach głównych.

 

Teatr Jaworski, mimo swojej niecodziennej formy, został uznany przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie za regularną scenę teatralną i wpisany do archiwum polskich teatrów. TJ współpracuje obecnie z poznańskim Stowarzyszeniem „The Art” i jego siedziba mieści się w gościnnych progach „STA”, przy ul. Grunwaldzkiej 22 w Poznaniu.

Zapraszamy na premierę.

– – –

Teatr Jaworski

Parking”

12 kwietnia 2014, sobota, godzina 20:00

Grunwaldzka 22 , Poznań

 

Tu możesz zobaczyć krótkie jednoaktówki Teatru Jaworski:

1. UFO : http://youtu.be/CrBaOIFJb54

2. RODZINA: http://youtu.be/Nc384O0nArI

 

Kontakt z Teatrem: Paweł Jaworski, e-mail: teatrjaworski@gmail.com

Leave a Reply