Premiera „Nocy żywych Żydów”

W Teatrze Dramatycznym – 4 kwietnia 2014 – premiera „Nocy żywych Żydów” Igora Ostachowicza w adaptacji Marka Kality oraz reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality. Spektakl otworzy 34. Edycję Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Wyobraźcie sobie, że w piwnicach waszego bloku przebudzili się martwi Żydzi z getta i postanowili zemścić się na świecie, który o nich zapomniał. Co byście powiedzieli, gdyby do waszych drzwi zapukali zmarły Żyd – kapitan polskiego wojska – ze swoją równie nieświeżą córką i zażądali włączenia współczesnej muzyki? Jak byście zareagowali, gdyby odwiedzili Was goście bez rąk, nóg lub z przestrzelonymi twarzami? A gdyby okazało się, ze trzeba ich bronić przed rodzimymi narodowcami? W takiej sytuacji postawiony zostaje bohater „Nocy żywych Żydów”.

 

Zombie odwiedzają Glazurnika, mieszkańca warszawskiego Muranowa, który z mlekiem matki wyssał antysemityzm, konformistę i egoistę, nie interesującego się niczym poza własną przyjemnością. – mówi Aleksandra Popławska.

Bezimienny, nie angażuje się, woli stać z boku, bardziej skupia się na zarabianiu pieniędzy i konsumowaniu życia. Mam wrażenie, że coraz więcej ludzi dystansuje się od jakiejkolwiek społeczności czy wspólnoty, nie chce utożsamiać się z kimś innym, poza samym sobą. Nasz antybohater w tę tajemniczą NOC będzie musiał się jednak opowiedzieć po czyjejś stronie – podkreśla Marek Kalita.

Spektakl na podstawie powieści Igora Ostachowicza „Noc żywych Żydów”, nominowanej do Literackiej Nagrody Nike 2013.

„Noc żywych trupów” to przecież klasyka kinowego horroru – jak można tak efekciarskim gestem bawić się z historią, w której kilkaset tysięcy istnień ludzkich za sprawą kaprysu Adolfa Hitlera poszło do pieców? A jednak Igorowi Ostachowiczowi, balansującemu na bardzo cienkiej linie, udało się poruszyć kwestie fundamentalne, zadać pozornie bardzo głupie pytanie o nasze człowieczeństwo – na gruzach warszawskiego getta i w pogoni za dobrami, których tak bardzo pragniemy. – pisał Paweł Dunin Wąsowicz.

Igor Ostachowicz

 

NOC ŻYWYCH ŻYDÓW

Adaptacja Marek Kalita
Reżyseria Aleksandra Popławska i Marek Kalita
Scenografia Katarzyna Borkowska
Asystent scenografa Paula Grocholska
Kostiumy Vasina
Muzyka Jacek Grudzień
Opracowanie muzyczne Piotr Polak
Ruch sceniczny Paweł i Piotr Kamińscy
Reżyseria świateł Jacqueline Sobiszewski
Kierownictwo produkcji Tomasz Grzegorek
Asystent reżysera Tomasz Karolak

Występują

Bezimienny Marek Kalita
Chuda Agnieszka Roszkowska
Fakir / Ktoś Zły / Zupełnie Zły Michał Czernecki
Kobieta z Podbitym Okiem Katarzyna Herman
Nostromo Zdzisław Wardejn
Hitler / Krystian Krzysztof Ogłoza
Kapitan Henryk Niebudek
Rejczel Agata Woźnicka
Dejwid Dominik Rybiałek
Doktor Waldemar Barwiński
Sanitariusze / Ochrona /Kibole Paweł i Piotr Kamińscy
Bandzioch Krzysztof Brzazgoń
Bolo Sebastian Skoczeń
Fritzl Mariusz Drężek
Chirico Anna Gorajska
Jerzy Rosiak / Sprzedawca Maciej Szary

Premiera 4 kwietnia 2014 o godzinie 19:00 na Scenie im. G. Holoubka

 

Leave a Reply