Dzieci z Bullerbyn z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym

W czwartek 3 kwietnia 2014 o godzinie 11:00 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem w języku migowym – Dzieci z Bullerbyn w reżyserii Anny Ilczuk. Przedstawienie będzie udostępnione niewidomym i niesłyszącym w ramach projektu „Teatr Wyobraźni. Spektakle bez Barier” realizowanego przez Fundację KATARYNKA i finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. To pierwsze takie wydarzenie teatralne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Zaczynamy od przedstawienia dla młodych widzów. Przed spektaklem najmłodsi, także ci słabo widzący, będą mogli stworzyć scenografię. W ruch pójdą nie tylko farby i papier, ale także różne materiały, które dzieciom z dysfunkcją wzroku pozwolą stworzyć przestrzenny świat. Takich spektakli na Scenie Kameralnej będzie w tym sezonie ok. sześciu.

 

W następnej kolejności planujemy pokazy Dziadów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Spektakl będzie w pełni dostosowany dla widzów z dysfunkcjami słuchu i wzroku. Powstaną także opisy do niezwykłej scenografii, które w formie plików dźwiękowych pojawią się na stronie Teatru Polskiego. Niewidomi odbiorcy przed wybranym spektaklem będą mieli możliwość wejść na scenę i własnym dotykiem odkryć scenografię i aktorów.

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym pozwala w pełni odebrać dzieło sztuki – film, spektakl teatralny czy wystawę w muzeum. W teatrze tworzony jest specjalny opis, który podczas przedstawienia czytany jest przez lektora. Niewidomi odbiorcy słyszą go dzięki specjalnym zestawom słuchawkowym rozdawanym przed spektaklem.

 

Leave a Reply