Nagroda Herberta w TVP Kultura

Laureatem drugiej edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta został serbsko-amerykański poeta, eseista i tłumacz Charles Simic. Z tej okazji TVP Kultura pokaże w sobotę 15 marca relację z ogłoszenia werdyktu i rozmowy z jurorami.

Edward Hirsch, amerykański poeta i członek jury Nagrody Herberta, uważa, że „podobnie jak Zbigniewa Herberta, specjalnością Simica jest tragikomedia. Jest on wyczulonym na paradoks filozofem, pełnym sceptycyzmu wizjonerem. Sarkastyczne poczucie humoru łączy z dogłębną świadomością tragiczności ludzkiego losu. Dzięki tym wartościom potrafi jednocześnie inspirować poetów na całym świecie oraz poruszać czytelników, przypominając im, czym jest – godne swego miana – człowieczeństwo”.

 

Inny juror Michael Krüger twierdzi z kolei, że: „Charles Simic jest już powszechnie uważany za jednego z najznakomitszych poetów w Ameryce i na świecie. Jego dzieło jest doskonałym poetycko, ironicznym i oszczędnym w słowach komentarzem na temat naszego świata, pełnego antagonizmów i sprzeczności.”

Kapituła ustanowiła Nagrodę im. Herberta w celu upowszechniania spuścizny literacko-poetyckiej polskiego klasyka oraz popularyzacji literatury w Polsce i za granicą. Celem jej działań jest również „propagowanie czytelnictwa i wspieranie rozwoju krytyki literackiej”. Fundacja skupia się na wspieraniu młodych talentów przez przyznawanie stypendiów oraz organizowanie konkursów literackich i wieczorów autorskich.

W sobotniej relacji w TVP Kultura członkowie Jury opowiadają o poetyckim przesłaniu Herberta, o tym co zadecydowało o wyborze nominowanych oraz o sposobach literackiego wysłowienia i opracowania najważniejszych problemów współczesności: kondycji człowieka oraz jego stosunku do dziedzictwa przeszłości.

 

Emisja 15 marca o godz. 17:50 w TVP Kultura.

Leave a Reply